JINDRA, J. Membránový oxygenátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Hejč, Jakub

Úkolem studenta bylo zhotovení membránového oxygenátoru pro experimentální použití z levných a běžně dostupných komponent. Student na základě známých fyzikálních zákonů sestavil jednoduchý matematický model pro popis difuze plynů a tlakových ztrát v oxygenátoru a následně pomocí optimalizačního procesu navrhl vhodné technické parametry pro konstrukci prototypu. Dosažené výsledky přibližně odpovídají komerčně dostupnému zařízení. Student dále provedl návrh vlastního konstrukčního řešení oxygenátoru, vytvořil 3D modely jednotlivých dílů a za pomoci 3D tisku realizoval funkční prototyp. Funkci oxygenátoru poté ověřil pomocí sérii několika měření. Bakalářskou práci svým rozsahem považuji za nadstandardní. Student se dostatečně seznámil s řešenou problematikou, k práci přistupoval aktivně a sám přicházel s vlastními nápady na řešení. Přestože se reálné výsledky odchylují od matematického modelu, student dostatečně diskutuje možné příčiny, z nichž některé byly důsledkem nedostatečného vybavením laboratoře. Slabinou práce jsou dílčí nedostatky ve formálním a stylistickém zpracování. Logická provázanost textu, objasnění zvolených postupů i formulace vět jsou v některých místech zmatené a zasloužili by větší péči. Výhrady mám také ke kvalitě a způsobu úpravy převzatých obrázků, stejně jako způsobu odkazování na původní zdroje. Celkově však práce působí dobrým dojmem a hodnotím ji známkou B/85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Student se ve své práci zabýval návrhem a realizací membránového oxygenátoru. Předložená práce má rozsah 44 stran a je členěná do osmi kapitol včetně úvodu. V teoretické části práce se student zabývá základními principy a metodami mimotělního okysličení krve a rovněž fyzikálními principy oxygenátorů. Na základě teoretických předpokladů stanovuje požadující parametry pro oxygenátor. Samotný návrh oxygenátoru je podložen matematickými výpočty. Nicméně některé formulace jsou zmatené a některé skutečnosti by bylo potřeba lépe vysvětlit. Navržený oxygenátor byl následně navržen pomocí modelovacích nástrojů a vytvořen na 3D tiskárně. Zde se projevily některé nedostatky FDM tisku, kdy výsledný oxygenátor neumožňuje dosáhnout příliš vysokých tlaků. Nicméně i přesto student prokázal možnost okysličovat kapalinu pomocí navrženého oxygenátoru. ¨ Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Vytýkám nízkou kvalitu některých použitých obrázků. Rovněž citace s uváděním odkazů na jednotlivé knihy na portál books.google.com nedopovídá citační normě. Přes uvedené nedostatky považuji zadání práce za splněné a doporučuji hodnocení B/80.

Navrhovaná známka
B
Body
80

eVSKP id 97855