PASZEK, M. Automatizované měření v programu LabVIEW [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Huzlík, Rostislav

Student v rámci své bakalářské práce vytvořil software pro měření stejnosměrného motoru s cizím buzením. V průběhu práce se student seznámil s programem LabVIEW s prostředky virtuální instrumentace a s měřením stejnosměrného stroje. Student ve velké míře pracoval samostatně s pravidelnými konzultacemi. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Využití literatury B 8/10
Formální zpracování práce A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Hájek, Vítězslav

Bakalářská práce studenta Michala Paszeka je zajímavá (zajímavé téma), je prakticky realizována a ověřena. Je ovšem třeba připomenout některé skutečnosti a uvést drobné připomínky. Především je v práci zmiňována virtuální laboratoř, resp. virtuální měření, což není totéž jako automatizované měření, případně distanční měření (distanční laboratoř). Tyto pojmy je třeba rozlišovat a neplést dohromady. V daném případě se bakalářská práce zabývá setavením pracoviště pro automatizované měření charakteristik stejnosměrného motoru s cizím buzením. Pokud jde o vlastní řídicí a měřicí program, vypracovaný na základě systému LabView , nemám žádné podstatné připomínky. Pro automatizované měření je důležité, jakým způsobem jsou měřeny jednotlivé veličiny - buď pomocí přístrojů, připojených k PC nebo pomocí zásuvných karet v počítači. V bakalářské práci je to vysvětleno pomocí obrázku na str. 16, kde je schéma měřicího pracoviště. Rozhodující je způsob a přesnost měření momentu, protože většinou se jedná o malé hodnoty momentu. Student uvádí v práci, že moment byl měřen přístrojem MAGTROL 6400, což je měřicí jednotka , která je spojena s "tenzometrickou hřídelí TM 206". Dovolím si poznamenat, že firma Magtrol nevyrábí tenzometrické snímače momentu . Snímač Torquemaster TM 206 je velmi přesné (a také drahé) zařízení , které pracuje na jiném principu než tenzometrickém, což by měl student při obhajobě objasnit. Pokud jde o vlastní měření, tak je zapotřebí mít na paměti, jaké jsou zatěžovací charakteristiky motoru, která závislost nás nejvíce zajímá a jak vypadají charakteristiky stejnosměrných motorů obecně. Připomínám, že v případě malých motorů se mohou charakteristiky odlišovat od teoretických a obecně známých průběhů! Na závěr uvádím, že bakalářská práce studenta Michala Paszeka má dobrou úroveň jak po odborné tak po formální stránce a splňuje požadavky zadání. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 27886