VESELKOVA, I. Gelové polymerní elektrolyty s retardéry hoření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlaříková, Marie

Bc.Julie Gracheva zpracovala diplomovou práci, kde se zabývala gelovými polymerními elektrolyty s přídavkem různých retardérů hoření. Diplomantka pracovala velmi pečlivě a s velkou trpělivostí. Práci věnovala hodně času, je pracovitá, aktivní, prostudovala také značné množství literatury včetně zahraniční (35 odkazů). Připravila velké množství gelových elektrolytů na bázi methylmetakrylátu s přídavkem TEP (triethylfosfát), TPP ( trifenylfosfát), TMP( trimethylfosfát), TBP(tributylfosfát) a měřila jejich konduktivitu a potenciálové okno. Vodivost gelů se pohybovala v jednotkách mS/cm, což je hodnota blízká vodivosti kapalných elektrolytů. U vybraných vzorků byla provedena termická analýza. Připravené gelové elektrolyty se teplem rozkládají v podstatě endotermním pochodem za uvolňování nehořlavých plynů a proto retardér jejich vývin nezpomaluje, pokud jsou v inertní atmosféře. Na vzduchu může docházet ke skutečnému hoření a to pak může být zpomaleno přítomností retardéru. Diplomantka bude dále pokračovat na UETE v doktorském studiu a jejím prvním úkolem bude porovnat termickou analýzu těchto vzorků gelů v atmosféře argonové a na vzduchu. Tato práce by měla vyústit v publikaci na mezinárodní konferenci ABAF a následně v časopise ECS Transaction. Přehled mechanických vlastností gelů jako je lepivost nebo manipulovatelnost je pro praxi dost významný. Bylo by možné data v práci roztřídit z tohoto hlediska a získat tak doporučení pro volbu složení pro konkrétní účely? Je naděje na tvorbu samonosných folií nebo folií se zabudovanou inertní textilní oporou? Práci doporučuji přijmout k obhajobě . Doc. Ing. Marie Sedlaříková, CSc.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Jahn, Michal

Diplomová práce byla zaměřena na problematiku gelových polymerních elektrolytů pro Li-ion baterie s vyšší požární bezpečností, což bylo řešeno přidáním vybraných retardérů hoření. Studentka rozdělila práci do několika logicky členěných kapitol. V teoretické části se zabývala stručnou charakterizací gelových polymerních elektrolytů z hlediska skupenství elektrolytu a různých možných typů komerčně používaných monomerů, dále mechanismy, které jsou s touto oblastí elektrochemie spojeny. V další části, ve spojitosti se zadáním této práce, byla zpracována výstižně teoretická rešerše a kategorizace různých retardérů hoření se zaměřením na vybrané retardéry hoření, které jsou následně použity ve vlastním výzkumu této práce. V první kapitole praktické části studentka podrobně popsala přípravu těchto elektrolytů a všechny použité chemické látky s kompletním příkladem výpočtu pro přesný výpočet a množství všech chemických látek ze kterých se gelový polymerní elektrolyt skládá. Rovněž jsou zde popsány použité analýzy a způsob jejich vyhodnocování. V samotné kapitole experimentální výsledky studentka provedla srovnávací měření čtyř vybraných retardérů hoření s různým přídavkem do základního gelu, a to triphenyl phosphate, triethyl phosphate, trimethyl phosphate, tributyl phosphate. Podrobně se soustředila na velikost měrné vodivosti a potenciálového okna u každého vzorku, vybraných vzorků byla provedena a zhodnocena i termická analýza. Všechna získaná data studentka pečlivě a přehledně rozčlenila do podkapitol, tabulek a grafických závislostí. V 6. kapitole se studentka soustředila na podrobné zhodnocení provedených měření a výsledků stručnou a výstižnou diskuzí i grafickou formou z hlediska teplotní stability. Z celkového hlediska studentka zpracovala diplomovou práci dostatečně přehledně, pečlivě a výstižně, také v dostatečné míře rozebrala zadanou problematiku a je zřejmé, že se v zadané problematice dobře orientuje a rozumí ji. Z odborného hlediska v praktické části bych měl pouze jednu připomínku, studentka mohla podrobněji diskutovat naměřené a vyhodnocené výsledky u jednotlivých podkapitol příslušného typu retardéru hoření. Grafická a formální úroveň práce je také na dobré úrovni a názorně doplňuje rozebíranou problematiku. V textu se vyskytuje minimální množství překlepů, gramatických a stylistických chyb, jako jsou například nedodržené mezery v textu mezi slovy, chybějící čárky v souvětí, rozdílné mezery mezi odstavci. Literatura byla použita a je citována v dostatečné míře, ovšem mohlo být použito více zahraniční literatury, která rovněž poskytuje mnoho podnětných informací. Tuto práci vzhledem k uvedeným skutečnostem a připomínkám lze celkově hodnotit jako obsahově přínosnou a lze na ni navázat i dalším výzkumem. Studentka prokázal samostatné myšlení a vědecký přístup k zadané problematice. Studentka splnila zadání v plném rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 103302