HAVLÁSEK, M. Zvyšování účinnosti vakuového odpařování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Vondra, Marek

Závěrečná práce diplomanta na téma "Zvyšování účinnosti vakuového odpařování" byla postavena na časově náročné experimentální činnosti. Je nutno ocenit, že se student aktivně účastnil příprav i samotného měření, přišel s několika vlastními podněty a svým přístupem přispěl ke zdárné realizaci experimentu. Zároveň prokázal schopnost spojit teoretické znalosti s praxí. Plánování i hodnocení experimentu uskutečnil student odborným způsobem na základě teorie plánovaného experimentu a s využitím statistického programu Minitab. Prakticky využitelné výsledky měření jsou hlavním přínosem práce. Samotná diplomová práce odpovídá požadavkům zadání, osvědčuje schopnost diplomanta k psaní odborného textu a k vyvozování závěrů z dosažených výsledků. Lze jí ovšem vytknout několik nedostatků. V teoretické části jsou to některá citacemi nepodložená tvrzení a místy chybná interpretace zdrojů (např. data v grafu 2.1 jsou získána z teoretického výpočtu, ne z experimentu). Jelikož jde o téma bohaté na odborné zdroje, lze si představit jejich širší využití a větší samostatnost diplomanta při jejich vyhledávání. Některé formulace v práci jsou nejasné (např. koncentrace jiných látek nad kapalinou). Popis grafu 7.2 neodpovídá jeho skutečnému významu. Výsledky mohly být z pohledu teorie plánovaného experimentu rozebrány podrobněji. Vzhledem k výše uvedenému a některým problémům při vypracovávání práce navrhuji diplomovou práci k obhajobě s hodnocením za C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Máša, Vítězslav

Diplomová práce se zaměřuje na zvyšování účinnosti procesu odsolování pomocí vhodného nastavení parametrů, které tento proces ovlivňují. Pro posouzení faktorů využil diplomant metodu plánovaného experimentu. Dosažená účinnost odsolování se blížila 4%, přičemž nejvýznamnější vliv měla vstupní teplota slané vody. Využití dílčího faktoriálního experimentu je třeba velmi ocenit. S jeho pomocí mohl diplomant provést pouze 8 provozních testů, což přineslo významnou úsporu času, energie i vody. Experimenty prováděné na jednotce MSF jsou technicky i časově náročné. Velkou výhradu mám ovšem k výsledku, k němuž se autor na základě plánovaného experimentu dopracoval. Vytvořil totiž model, v němž ponechal všechny faktory, aniž by zohlednil jejich významnost. Model je díky tomu zbytečně složitý. Diplomant se tím navíc připravil o možnost využít některá měření jako opakovaná pro posouzení kvality/přesnosti modelu (variability sledované veličiny – účinnosti). Přesnost nevhodně posoudil přímým srovnáním modelu s daty, ze kterých byl vytvořen. Shoda s těmito daty se dala předpokládat. Interpretace přesnosti modelu v grafu 7.2 je zcela nesrozumitelná. Diplomant odvedl velké množství experimentální práce. Měl ji lépe zúročit při interpretaci výsledků a vyvozování závěrů. Je jednoznačné, že dosažené výsledky byly ovlivněny provozními komplikacemi. Jejich shrnutí a návrh konkrétních opatření pro zkvalitnění další experimentální činnosti v práci chybí. Konstatování, že „zařízení by dokázalo při vhodném nastavení pracovat s účinností 5 %“ je nepodložené. Stejně tak tvrzení, že problémy při měření neměly na výsledek významnější vliv. Text práce je obecně těžko srozumitelný. Diplomant uvádí informace bez kontextu. Není zjevné, jak souvisí se zbytkem práce (např. volba výchozí salinity měla být provázána s tab. 3.1). Když už je nějaký pojem zaveden, tak je dál využíván chaoticky (např. pojmy var, odpařování a destilace) nebo je vysvětlen až poté, co už byl použit (např. demister). V teoretické části chybí nejdůležitější graf závislosti bodu varu vody na tlaku. Fázový diagram (obr. 2.1) bez hodnot na osách x a y je nepřínosný. Na obr. 5.2 je velké množství měřicí techniky, kterou musí čtenář složitě identifikovat pomocí tab. 5.2 a 5.3. Které snímače jsou důležité, je těžkopádně vysvětleno až v kapitolách 5.2.1-5.2.5. Autor staví čtenáře před nelehký úkol. Celkové lze konstatovat, že práce je nedotažená a působí spíše jako koncept. To podtrhuje velké množství formálních nedostatků. Student odvedl velké množství práce nad velice zajímavým a vysoce aktuálním tématem. Podařilo se mu díky tomu úspěšně naplnit všechny body zadání (množstvím posuzovaných faktorů ho dokonce předčil). O to větší škoda je, že svoje úsilí nedokázal přetavit v kvalitní diplomovou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 83884