CAHLÍK, R. Vývoj univerzální buňky pro optickou kontrolu výrobků na robotickém pracovišti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Adámek, Roman

Pan Cahlík se ve své diplomové práci, realizované ve spolupráci s firmou Kinalisoft s.r.o., zabýval návrhem a realizací univerzální buňky pro optickou kontrolu, která je součástí robotického pracoviště. V rámci práce student navrhl a sestrojil buňku pro optickou kontrolu spolu s dvouosým manipulátorem a obě části integroval do robotického pracoviště vybaveného kolaborativním robotem. Dále pracoval na programování PLC, které řídí celé pracoviště a detekci vad s využitím neuronových sítí. Práce je svým rozsahem velmi komplexní a spojuje v sobě všechny aspekty mechatroniky. Student prokázal, že je schopen pracovat samostatně a aplikovat znalosti nabyté během studia při řešení praktického problému. Jedinou výtku bych měl k místy obšírnému popisu jednotlivých částí. Všechny cíle práce považuji za zcela splněné a práci hodnotím známkou výborně - A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Rajchl, Matej

Předložená práce pana Cahlíka se zabývá návrhem univerzální buňky pro optickou kontrolu výrobků na robotickém pracovišti. Práce je psána v anglickém jazyce, jehož úroveň je na velmi dobré úrovni. Zde bych z gramatické úrovně vypíchl jenom nedostatek určitých a neurčitých členů a občasné nekorektní počeštěné formulace některých výrazů např. “derivable” místo “differantiable”. Samotná práce je logicky rozdělena do pěti kapitol, které po uvedení práce v první kapitole a konkrétnějším vyspecifikování jednotlivých cílů v kapitole druhé obsahuje dvě obsahově výživné kapitoly. V úvodu bych uvítal hlavně rozumnější uvedení faktu, že tato práce je vytvořena ve spolupráci s firmou Kinalisoft s.r.o., protože pro neznalého čtenáře působí úvodní kapitola jako reklama na tuto firmu. Rešeršní část práce je velice obsáhlá v některých místech jde až příliš do detailu, ale její celková úroveň je velice dobrá a dobře se čte. Tudíž i navzdory většímu rozsahu nebrání čitelnosti a pochopení hlavních konceptů využitých v následné praktické části. V rámci praktické části se pan Cahlík dostal ke všem částem mechatroniky a synergického přístupu. Jelikož navrhnul nejen mechanickou konstrukci dané buňky, ale také elektroniku, software a metodiku samotné integrace do robotického pracoviště. Buňka je navržena vzhledem k požadavkům velice dobře a umožňuje skutečně testování různorodého sortimentu produktů. Co musím vytknout je však extrémně malá sada trénovacích a testovacích dat, ze kterých je vyvozen závěr, že metoda funguje dobře. I navzdory některým nedostatkům je práce na výjimečně dobré úrovni a hodnotím ji jako takovou hodnocením A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 140157