KAMENÁŘ, F. Monitoring provozovaných služeb na aktivních síťových prvcích Mikrotik [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Grenar, David

Student vypracoval bakalářskou práci na téma Monitoring provozovaných služeb na aktivních síťových prvcích Mikrotik. V teoretické části práce jsou popsány jednotlivé monitorovací nástroje v rámci systému RouterOS. V bakalářském úkolu je uvedena charakterizace zařízení Mikrotik. Dále byl realizován rozbor problematiky služeb a jejich možný monitoring. Praktická část práce popisuje realizaci VPN služby a ověření jednotlivých typů protokolů. Dále jsou vypracovány konkrétní skripty pro měření VPN spojení a jejich rychlosti, ztrátovosti a zpoždění. V praktické části mohlo být provedeno více kombinací provozu, což by prohloubilo vlastní odborný přínos práce. Student při řešení zadaného bakalářského úkolu měl problém s průběžnou komunikací v rámci jeho řešení i s plněním stanoveného harmonogramu práce. Teoretická část je vůči praktické části nepoměrná, jsou uváděny informace s malým přínosem např. obr. 1.1. nebo strana 20. Z formálního hlediska, práce vykazuje typografické nedostatky strana 27. Práci by prospěla finální korektura. Odhlédneme-li od drobných formálních prohřešků a ne zcela ideální organizace zpracování úkolu, lze konstatovat, že bakalářská práce splnila zadání. Navrhuji hodnocení C, 76 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
76

Posudek oponenta

Slavíček, Karel

Posuzovaná práce se zabývá monitorováním služeb VPN připojení na platformě Mikrotik. Student v teoretické části práce připravil velmi dobrý přehled VPN sítí dostupných na této platformě včetně návodů na konfiguraci těchto VPN. Připravil rovně celkem zdařilý přehled monitorovacích nástrojů poskytovaným přímo firmou Mikrotik a to jak nástrojů implementovaných přímo v aktivních sítových prvcích Mikrotik, nástrojů v podobě samostatného software i některých opensource softwarových řešení, které jsou vyvíjeny nezávisle na firmě Mikrotik. Zde mám výhrady k typografické úptavě a v některých případech i ke způsobu zpracování teoretické části práce: - některé obrázky, např. logo firmy Mikrotik obr. 1.1, jsou zcela nadbytečné - obrázky menší velikosti umístěné na samostatné stránce, např. obr. 1.6, obr. 2.6 i další působí dojmem snahy o optické zvětšení rozsahu práce - podobně hodnotím náhledy GUI rozhraní obr. 1.2 a obr. 1.3, které jsou pro malou velikost písma prakticky nečitelné, ale zabírají významnou plochu. - tabulka 1.1 by s použitím zalamování řádků v prvním sloupci nemusela být otočena a nepůsobila by tak rušivým dojmem Praktická část působí dojmem práce psané ve spěchu a bez důkladnější přípravy . Jednotlivá měření jsou obtížně porovnatelná - pro měření ztrátovosti jsou použity patety délky 50B, pro měření zpoždění pateky délky 1500B. Zejména u měření ztrátovosti paketů bych očekával podrobnější zkoumání závislosti ztrátovosti na délce pakterů, které je zejména na linkách s možným rušením a bitovou chybovostí významné. Naopak za přínosné považuji využití skriptovacích nástrojů dostupných v routerech Mikrotik. Po zvážení všech kladů a záporů hodnocené bakalářské práce práci hodnotím známkou C - 70 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 122861