MARTINÍK, J. Stanovení mykotoxinů v komerčních pivech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Mgr. Marek Pernica, Ph.D

Diplomová práce studenta Bc. Jana Martiníka je zaměřena na stanovení mykotoxinů v komerčních pivech s využitím imunoafinitních kolonek 11+Myco MS-PREP a kapalinové chromatografie. Práce s celkovým počtem 72 stran spolu s 70 literárními odkazy je rozvržena do několika kapitol. V úvodu a teoretické části (celkem 18 stran) je podán stručný výklad o mykotoxinech, jejich dělení a legislativě, dále je popsána výroba piva a výskyt mykotoxinů při výrobě piva. Kapitoly týkající se stanovení mykotoxinů a statistického zpracování dat jako je, shluková analýza, korelační analýza a analýza hlavních komponent, jsou také popsány. V experimentální části (celkem 9 stran) student popisuje postup extrakce a její optimalizaci, validaci metody, parametry LC-MS a uvádí také popis analyzovaných vzorků. Autor celkem analyzoval 89 piv typu ležák, přičemž 37 piv bylo vyrobeno v České republice a 52 v jiných evropských zemích. V následující kapitole výsledky a diskuze (celkem 17 stran) jsou přehlednou formou popsány výsledky měření, které jsou také zpracovány s využitím pokročilých chemometrických metod. Autor porovnal naměřená data s již publikovanými výsledky podobného typu a také zohlednil toxikologický aspekt tj. vyjádřil tolerovatelný denní příjem (TDI). V závěru práce autor uvádí vhodnost validované analytické metody pro stanovení až 18 mykotoxinů v pivech a poukazuje na možné riziko kontaminace při použití kukuřičného surogátu pro výrobu piva. Součástí předkládané práce jsou také přílohy, které dokládají, že student dokázal zvládkout tuto komplikovanou problematiku. Diplomová práce vznikla za podpory Ministerstva zemědělství, institucionální podpora MZE-RO1918 Student Bc. Jan Martiník pracoval na své diplomové práci svědomitě, vyvíjel iniciativu vedoucí ke zlepšení použitých pracovních postupů, kdy uplatnil svoje teoretické i praktické dovednosti nabyté během svého studia na VÚT Brno, proto se domnívám, že nároky kladené na diplomovou práci byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení VÝBORNĚ (A)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Benešová,, Karolína

Bc. Jan Martiník vypracoval diplomovou práci s názvem "Stanovení mykotoxinů v komerčních pivech" v laboratoři Sladařského ústavu v Brně. Vzhledem k přítomnosti mykotoxinů v pivovarských surovinách a v tím i v pivu a prakticky nemožnosti zabránit jejich výskytu nebo je odstranit jde o aktuální téma, protože pivo je velmi konzumovaným nápojem. Autor práce vypracoval rozsáhlou literární rešerši, kde cituje v seznamu literatury celkem 70 českých i cizojazyčných zdrojů. V teoretické části charakterizuje vybrané mykotoxiny, jejich struktury, podmínky výskytu, legislativu, stručně a výstižně popisuje výrobu piva a používané analytické a statistické metody. V experimentální části jsou pak popsány analyzované vzorky piva, vývoj a optimalizace extrakce mykotoxinů z této matrice a vývoj a validace analytické metody. V následné diskusní části autor vyhodnocuje optimalizovanou extrakci a její vhodnost či nevhodnost pro jednotlivé mykotoxiny, dále statisticky vyhodnocuje získané výsledky a srovnává je s aktuální dostupnou literaturou. Závěry práce jsou jasně a přehledně formulovány a všechny čtyři cíle, které si autor vytkl, byly splněny. Celá diplomová práce je napsána čtivou a poutavou formou, jen s několika málo překlepy a chybami (např. shoda přísudku s podmětem, např. str. 3, str. 28) apod. Kladně hodnotím vložení obrázků a tabulek přímo do textu práce, kde se o nich píše a nevzniká potřeba je dohledávat v přílohách. V přílohách jsou správně vloženy naměřené výsledky ve formě surových dat. Z formálního hlediska bych si přece jen dovolila vytknout v několika případech ne úplně dobré nastavení mezer (např. str. 20, 22) a umístění tabulek - např. kapitola 3.5 Parametry LC-MS mohla začínat až na následující straně, tím by se posunul začátek tabulky 8 na následující stranu atd. Tento drobný nedostatek však mohl vzniknout při převádění z Wordu do .PDF formátu. Další malou připomínku bych měla k diskusní části - str. 50 -51 - porovnání autorových vlastních výsledků s aktuální literaturou - pro větší přehlednost bych doporučovala převést hodnoty jak naměřené, tak citované do stejných jednotek, např. ng/l, nebo ng/ml. S ohledem na výše uvedené diplomovou práci Bc. Jana Martiníka doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 138468