CABALOVÁ, K. Numerický model uspořádání dutých vláken v tepelném výměníku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Štarha, Pavel

Předložená diplomová práce se zabývá numerickým popisem chaoticky uspořádaných dutých vláken v tepelných výměnících. Při vývoji těchto výměníků je třeba relevantně popsat distribuci jednotlivých vláken a jejich vzájemnou interakci, která má zásadní vliv na velikost účinné teplosměnné plochy. Tedy cílem této práce bylo najít prostorové křivky popisující jednotlivá vlákna za pomocí dat pořízených pomocí průmyslové počítačové tomografie. Téma práce patří k těm obtížnějším, neboť je potřeba pracovat s velkým objemem dat kolem 12GB. S ohledem na rychlost analýzy bylo nutné naprogramovat aplikaci pod 64 bitovým vývojovým prostředím s využitím paralelního programování. Diplomová práce svým rozsahem zasahuje do různých matematických oborů jako je počítačová grafika, zpracování obrazové informace, interpolace a aproximace bodů v prostoru a popisná statistika. Tedy téma této práce je velmi náročné a diplomantka prokázala velmi dobrou orientaci v dané problematice a výborné programátorské schopnosti. Vlastní text diplomové práce vznikal při poměrně malé časové rezervě, proto se v práci vyskytují určité nepřesnosti, které se již nestihly eliminovat. Nicméně práce zcela splnila stanovené cíle a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Martišek, Dalibor

Cílem práce byla identifikace chaoticky uspořádaných dutých vláken v tepelném výměníku ze snímků průmyslového tomografu a aproximace těchto vláken analytickými křivkami Téma má silně interdisciplinární charakter. Pro diplomantku bylo velmi náročné a mohu konstatovat, že ho zvládla velmi dobře a cíl splnila. Diplomantka odvedla bezesporu spoustu programátorské práce, technickou část textu a dosažené výsledky považuji za vynikající. Má to však být především práce matematická, a proto nelze přehlédnout formální stránku textu, které celkově vysokou úroveň práce bohužel poněkud snižují. Výběr definic v kpt. 1 se mi nezdá úplně šťastný. Je např. definována binární relace na množině, ale složitější pojem vektorový prostor, na který se odvolává další text, definován není. V první kapitole Základní pojmy je zmíněn vektorový prostor a definována norma vektoru, další text ovšem pracuje téměř výhradně s body, jejich posouváním apod., což ve vektorovém prostoru (ani normovaném) realizovat nelze. Definice občas nevhodně splývají s dalším textem - viz např. definice metriky na str. 6. Pochopení textu občas ztěžují nejasné formulace, např. str 20 - "vektor bodů", "body vedou opačným směrem" apod. V textu jsem našel poměrně dost gramatických chyb, jako příklad uvádím str. 13- odst. za vztahem (1.1), str. 18 - poslední odst. před kpt. 1.11. a další. Vzhledem k výše uvedenému navrhuji celkové hodnocení B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 121464