VYKYDAL, J. Digitální zpracování signálu pomocí programovatelných hradlových polí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolka, Zdeněk

Cílem práce bylo vyvinout platformu k detekci amplitudy pulzů ze scintilačních detektorů. Student pracoval samostatně a kompletně navrhnul a sestavil funkční prototyp včetně veškerého softwaru a dokumentace potřebné pro další potenciální úpravy firmwaru. Kvalita návrhu, fyzického provedení i písemného zpracování je na vysoké úrovni. K práci mám následující poznámky. V návrhu napěťové reference student volí „pracovní“ proud bez odpovídajícího zdůvodnění (nezohledňuje odběr referenčního vstupu AD převodníku ani kapacitní zátěž reference). Při návrhu vstupního zesilovače chybně zvolil vstupní rozsah (-1;1)V namísto vhodnějšího (0;2)V, neboť vstupní pulzy jsou kladné polarity. Velmi chudá je kapitola věnovaná testování a charakterizaci zařízení. Chybí zejména ověření, jestli zařízení „nezvýhodňuje“ některé amplitudy či tvary pulzů (což by značně zkreslovalo spektroskopická měření). Student během své práce odbočoval k různým méně důležitým tématům (např. 3D modely, či skripty pro výběr komponent) což spolu s pandemií COVID-19 vedlo ke značnému časovému skluzu, který se podepsal na již zmíněné slabší charakterizaci zařízení. I přes tyto výhrady hodnotím práci kladně a doporučuji ji k obhajobě. Posudek vypracoval Mgr. Michal Dudka, Univerzita Palackého v Olomouci.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Student měl za úkol navrhnout, realizovat a ověřit vlastnosti digitizéru s FPGA. V úvodu práce popisuje cílovou aplikaci a následuje stručný přehled požadovaných parametrů zařízení. Ten je poněkud vágní ("Po analýze vstupního signálu jsem se rozhodl...") a postrádám v něm klíčové technické parametry (mezní frekvenci vzorkovaného signálu a požadovaný dynamický rozsah digitizéru). Zcela postrádám rešerši podobných existujících řešení, podobných digitalizačních platforem je na trhu celá řada. Student by se měl vůči nim vymezit, případně se inspirovat. Následuje popis vybraných komponent (AD převodník, zdroj referenčního napětí, zesilovač), který shrnuje jejich vlastnosti, někdy však bez objektivního zdůvodnění jejich volby. V dalších kapitolách je čtenář seznámen s konfigurací hradlového pole a programem mikrokontroléru, kde je poměrně jasně popsána funkčnost obou obvodů. Poslední kapitola se věnuje ověření parametrů výsledného zařízení. To je bohužel velmi omezené, chybí i zcela základní měření vlastností digitizéru (SNR, SINAD, ENOB). Změřená spektra gama záření jsou komentována jen zevrubně, chybí objektivní zhodnocení (např. porovnání se spektrem změřeným referenčním přístrojem). Po stránce realizace je práce na vynikající úrovni, vyrobené zařízení má blízko k profesionálním komerčním výrobkům. Práci ale kazí výše zmíněné nedostatky, na které by si dobrý návrhář měl dát pozor.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 126114