BENDA, D. Soustava DC/DC měničů pro solární panely fotovoltaické elektrárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Vorel, Pavel

Cílem diplomové práce bylo navrhnout, zkonstruovat a oživit DC/DC měnič pro solární panel s možností připojení více panelů (měničů) do společné zátěže. Záměrem bylo také využití řídicího algoritmu umožňujícího docílit maximálního výkonu při aktuální (proměnné) hodnotě osvícení panelu (MPPT algoritmus). Zadání práce bylo poměrně obtížné, diplomant řešil problematiku výkonové elektroniky, simulace elektronických obvodů, kybernetiky, analogové i digitální elekroniky a také programování. Diplomant pracoval naprosto samostatně, dokonce ani nevyužíval školního vybavení. V podstatě na závěr přinesl hotový výrobek kompaktního provedení, který je plně funkční. Diplomant odvedl vynikající výkon naprosto přesahující dnešní standard a prokázal velké teoretické znalosti a schopnosti a také praktické dovednosti. Po formální stránce je práce také velice pěkně zpracovaná. Práci hodnotím jako vynikající, tedy stupněm výborně a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Huták, Petr

V úvodu práce jsou rozebrány výhody decentralizovaného řízení fotovoltaické elektrárny a je zvolena koncepce blokujícího měniče s kvazirezonančním odlehčovacím obvodem, která se jeví jako nejvýhodnější pro danou aplikaci. Následuje podrobný návrh měniče s dimenzováním výkonových prvků. Bylo by zde vhodné uvést celkové blokové schéma měniče s vyznačením důležitých prvků- např. snímání proudů a napětí, zapojení ochran apod. V další části jsou probrány některé způsoby MPPT regulace a je navržena regulační struktura. Tento bod je poměrně nepřehledný (obr. 6.4). Ze schématu není moc patrné, který proud se reguluje podřazenou proudovou smyčkou, jak spolupracuje napěťový regulátor s MMPT regulací a případně jak by vypadala celková regulace, pokud by se chtěla regulace MPPT opravdu využívat. V poslední části práce je popsána simulace a realizace navrženého měniče s regulací. Zde bych vytknul zbytečně obsáhlý popis který časovač se používá a jaký má cyklus ale chybí základní informace jaká je frekvence PWM, jaké má rozlišení, na jak rychlém přerušení běží výpočet algoritmu. Následují naměřené průběhy regulace napětí při změnách zátěže. Škoda že zde není uvedena odezva MPPT regulace. Vlastní práce je poměrně obsáhlá, student ukázal, že se v dané problematice dobře orientuje a to jak v teorii a simulaci, tak i v praktické realizaci měniče

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 109393