ŽILKA, M. Zdroj pro napájení zesilovače pevnolátkových laserů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Novák, Lukáš

Student Martin Žilka vypracoval magisterskou práci na téma "Zdroj pro napájení zesilovače pevnolátkových laserů". Hlavním cílem práce bylo realizovat zařízení schopné napájet laserovou diodu s nízkým napájecím napětím a vysokými proudy. Práce je rozdělena na 5 kapitol s úvodem a závěrem. Student rozebírá problematiku DC/DC měničů. V další kapitole student rozebírá koncepční řešení napájecího zdroje s požadavky na napájecí zdroj. V další kapitole student rozebírá návrh schématu zdroje a komunikaci se samotným zařízením. V poslední kapitole student popisuje samotnou realizaci napájecího zdroje od návrhu, po implementaci programu až po měření samotného zdroje a jeho parametry. Celková práce je na vysoké úrovni zpracování jak z formální strany, tak z pohledu návrhu. Student vhodně pracuje s doporučenou literaturou. Po celou dobu realizace práce, student pravidelně konzultoval postup práce. Zmíněné problematice student věnoval hodně času a rozumí jí. Pro výše zmíněný popis práce, proto doporučuji práci k obhajobě s bodovým hodnocením 90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Duz, Aleksei

Student Bc. Martin Žilka se ve své diplomové práci zabývá návrhem a realizací zdroje pro napájení zesilovače pevnolátkových laserů. Aby se dalo splnit zadání práce, student musí rozumět technologiím (např. pulzně šířková modulace, programovatelné hradlové pole, mikrokontrolér atd.), umět programovat (např. VHDL, jazyk C atd.) a používat programy pro návrh desek plošných spojů (např. Eagle). Práce je rozdělena na 5 kapitol, které na sebe logicky navazují. V první kapitole student provádí rozbor problematiky DC/DC měničů a uvádí výhody a nevýhody jednotlivých technologií. Teoretický rozbor je stručný a neobsahuje žádné zbytečné informace. Student se dostal k jádru věci a prokázal, že umí pracovat s odbornou literaturou. V druhé kapitole diplomant stanovuje požadavky na napájecí zdroj, vytváří koncept zařízení a zohledňuje nežádoucí jevy (např. ztráty vedení), se kterými se během návrhu musí počítat. Ve třetí kapitole se student zabývá návrhem schématu budoucího zařízení. Návrh je rozdělen na dílčí části. Každá část obsahuje úvahy diplomanta, které jsou podepřený výpočty. Čtvrtá kapitola je rozdělená na 4 podkapitoly, ve kterých se student věnuje realizaci zařízení. V první podkapitole se diplomant zabývá návrhem desky plošných spojů. Věnuje se výběru materiálu a layoutu s tím, že je odůvodněn každý krok a rozhodnutí jsou podepřena výpočty. V druhé podkapitole je stručně popsán firmware mikrokontroléru. Ve třetí podkapitole student popisuje strukturu, která je implementována do programovatelného hradlového pole. V podkapitole student bez dalšího vysvětlení uvádí, že blok zpětné vazby není zcela dokončen, což považuji za nedostatek. Není zcela jasné, jak řízení funguje. Poslední podkapitola je věnována testování zařízení a komentování výsledků. V poslední kapitole diplomant hodnotí úspěšnost dosažených výsledků. Práce jako taková je rozsáhlá a složitá. Konstatuji, že diplomant prokázal své odborné znalosti a splnil všechny body zadání. Student problematice rozumí a je vidět, že práci věnoval hodně času. Po formální stránce má práce několik nedostatků: • seznam symbolů a zkratek by měl být umístěn před kapitolou „Úvod“, • některé obrázky nejsou čitelné, • většina vzorců, které jsou v práci uvedené, nemá popis proměnných, • kód není správným způsobem citován, • u výpočtu chybí jednotky proměnných. I přes uvedené nedostatky hodnotím práci 88 body (známka B).

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 142458