CHLADIL, M. Radikálová polymerace nenasycených organických kyselin a jejich anhydridů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Petrůj, Jaroslav

Hlavním úkolem zadání bakalářské práce Martina Chladila bylo zpracovat literární rešerši zaměřenou na dostupné údaje týkající se kinetických měření polymerací zadaných monomerů včetně derivátů, zejména jejich mezních polymeračních teplot. Tuto rešerši provedl student velmi zodpovědně a získané informace výborně a přehledně zpracoval. Získaných poznatků pak využil k návrhu experimentální části. Ukázalo se, že studium radikálové polymerace maleinanhydridu není snadný úkol, pravděpodobně se při vyšších teplotách mění i reakční mechanismus. Polymerace itakonového anhydridu však probíhala do vysokých konverzí a bylo dokonce možno přibližně vypočítat jeho mezní polymerační teplotu. Rychlost polymerace byla hodnocena konverzí monomerů. Výsledky pokusů zpracoval a vyhodnotil, využíval přitom přiměřeně i konzultací k diskusím. U studenta se dosud projevuje menší zkušenost s ústním i písemným projevem, závěry však formuloval jasně a srozumitelně, provedl také návrhy dalších postupů řešení této problematiky. Bakalářskou práci proto hodnotím celkovou známkou A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kučera, František

Student zpracoval bakalářskou práci s názvem „Radikálová polymerace nenasycených organických kyselin a jejich anhydridů“. V předložené bakalářské práci je mnoho formálních i faktických nedostatků, z nichž některé uvádím: abstrakt: …se tato teplota nepodařila stanovit. teoretická část: - str. 8 chybí interpretace vztahu 2.1.6 - str. 8 rozdílná symbolika ve vztazích 2.1.6 a 2.1.8 pro přirozený logaritmus - na str. 12 dole a 13 chybí několik citací literatury - str. 14 triehylamin - str. 15 závorky …kyseliny itakonové (IA) … - str. 16 …chloroformem benzenem a… experimentální část: - str. 18 Blíže prozkoumat vznikající polymer. - str. 18 chybí výrobce IAH - str. 18 chybně uvedená čistota plynného dusíku s hodnotou 99,9999 % - str. 20 chybí jednotky v grafu, dále nevhodně zvolený rozměr 1/T - str. 20 v textu uveden chybně benzoylperoxid namísto dibenzoylperoxidu - str. 20 v tabulce není uveden symbol pro poločas rozpadu - str. 21 kapitola 3.8 nazvaná „Měření kinetiky polymerace“ – nejedná se o přímo měřenou veličinu - str. 21 neúplný popis metod v kapitolách 3.9 a 3.10 - str. 22 Co znamená nadpis kapitoly 4.1 „MAH“ ? Podobně „IAH“ v kapitole 4.2 na str. IAH - str. 22 obr. 6, str. 24 obr. 9, str. 26, obr. 14 – malá velikost obrázků - str. 23 „To odpovídá informacím zjištěným z literatury.“ – chybí odkaz na literaturu i uvedení, jakých informací - chybí interperetace UV spekter i uvedení účelu stanovení VIS spekter - str. 27 nejsou uvedeny chybové úsečky v obr. 16, chybí jednotky Nicméně z hlediska obsahového je teoretická část dobrým úvodem pro stanovení mezních polymeračních teplot anhydridů a dosažené výsledky jsou odpovídající rozsahu bakalářské práce. Hodnotím stupněm velmi dobře – B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 63061