ZARKOVIĆ, L. Auto Rate Fallback (ARF) algoritmus pro bezdrátové spojení standardu 802.11g. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubánková, Anna

Tato bakalářská práce se zabývá analýzou adaptačních algoritmů v bezdrátových sítích. K tomuto účelu byl použit program NS3. Oceňuji samostatnou práci studenta s tímto programem a při řešení bakalářské práce celkově. Zadání práce bylo z větší části splněno. Byly provedené některé testy adaptačních algoritmů, ale neukazuji úplně přesně podstatu těchto algoritmů, uvítala bych další analýzy, které lépe ukáží funkčnost algoritmů. V práci se vyskytují překlepy, místy chybí odkazy na literaturu. Název kapitoly 1.2.1 neodpovídá jejímu obsahu.

Navrhovaná známka
D
Body
63

Posudek oponenta

Mašek, Pavel

Student Luka Zarković se ve své bakalářské práci zaměřuje na problematiku implementace algoritmů Auto Rate Fallback (ARF) a Adaptive ARF (AARF) v simulačním prostředí Network Simulator 3 (NS-3). Student v teoretické části práce nazvané „IEEE 802.11 Standard“ popisuje fyzickou a linkovou vrstvu, které jsou standardem IEEE 802.11 využity. Bohužel je úroveň textu na velmi nízké úrovni, předkládané informace na sebe nenavazují a orientaci v textu ztěžuje fakt, že uvedené zkratky nejsou vysvětleny. Druhá kapitola popisuje algoritmy ARF a AARF, kdy jako zcela nedostačující považuji fakt, že jsou oba dva algoritmy a tím pádem celá druhá kapitola pouze na dvou stranách. Teoretická část práce tak zcela postrádá smysl a čtenář není seznámen s algoritmy, které se dle zadání mají implementovat v NS-3. Praktická část práce je rozdělena na dva scénáře, kdy v prvním scénáři student vytvořil velmi jednoduchou topologii pro bezdrátovou komunikaci s využitím standardu IEEE 802.11g. Vytvořená topologie využívá ukázkové zdrojové soubory v NS-3 a proto lze tuto část práce považovat pouze za informativní, kdy se student seznamuje s NS-3. V případě druhého scénáře, kdy je implementován algoritmus ARF, musím na základě poskytnutých zdrojových kódů konstatovat, že se jedná o plagiát. Student využívá zdrojové kódy poskytnuté volně v rámci dokumentace NS-3 pod GNU licencí (GNU GPLv2). Tato informace ovšem není v jeho zdrojových kódech uvedena, a navíc jsou smazány údaje o typu licence a také o autorovi zdrojových kódů. Tento fakt znamená, že student záměrně informace ohledně autorských práv vymazal, ovšem vše ostatní ponechal tj., názvy proměnných, struktura kódu atd. Výsledkem je tedy porušení licenčních podmínek. Z pohledu výstupů práce tak nevidím žádný autorův přínos. Neucelenost práce navíc dokreslují následující nedostatky: • Gramatické chyby, hovorové výrazy např. každý čtvrtletí. • Typografická nejednotnost (obrázky nejsou vloženy ve vektorových formátech). Přetékání textu. • Populárně naučné vyjadřování (IEEE 802.11 je nejoblíbenějším WLAN systémem v dnešním světě). • Chybí čárky nebo tečky v případě prostředí „itemize“. • Nevhodné vkládání referencí (odkaz na literaturu je součástí věty). Sekce 3.1 je navíc zcela bez referencí. • Zdrojové kódy by neměly být vloženy v hlavní části práce, ale v příloze. • V práci zcela chybí detailní popis ARF a AARF. • Nesrovnalosti v textu např. „Táto semestrální práce je nástroj pro lepší teoretické pochopení standardů IEEE 802.11 a adaptačních algoritmů“. Na základě výše zmíněných informací hodnotím práci stupněm F/0 a nedoporučuji k obhajobě. Navíc pokládám za důležité, aby byla studentovi vysvětlena závažnost jeho prohřešku.

Navrhovaná známka
F
Body
0

Otázky

eVSKP id 110226