VYCHODIL, J. Analyzátor UHF RFID komunikace založený na SDR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Povalač, Aleš

Diplomová práce se zabývá návrhem a realizací softwaru pro analýzu komunikace UHF RFID tagů standardu Gen2, zachycené pomocí softwarově definovaného rádia. Pro zpracování a vizualizaci bylo zvoleno prostředí LabVIEW. Zadání práce bylo splněno. Dosažené výsledky jsou podrobně popsány včetně ukázek experimentálních měření. Dekódování příkazů pracuje v reálném čase, což je ideální stav, dosažený nad rámec původního zadání. Po formální stránce nemám k textu výhrady. Student vhodně využíval konzultace a veškeré připomínky zpracoval do finální verze práce.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Zamazal, Michal

Student se měl dle zadání práce seznámit s principem RFID v pásmu UHF a protokolem EPC Class 1 Gen 2. Následně měl realizovat odposlech včetně analýzy a dekódování Gen2 protokolu využitím SDR Ettus USRP-N200 ve směru od čtečky i od tagu. Student shrnul princip RFID komunikace v pásmu UHF v úvodní části práce. V tabulce 1.1 je však uveden poněkud krátký dosah komunikace v pásmu UHF 1 – 2 metry. Následuje popis principu dekódování a popis aplikace analyzátoru komunikace. Aplikace analyzátoru pro SDR je vytvořena v LabVIEW. Student splnil požadavky zadání z hlediska analýzy komunikace ve směru od čtečky k tagu. Aplikace přehledně zobrazuje dekódované příkazy Gen2 protokolu čtečky včetně statistiky jejich četnosti, provádí také užitečné zobrazení spektra v evropském pásmu. Praktické ukázky velmi názorně zobrazují základní principy čtení a zápisu do paměti tagu. Aplikace může být dobrým výukovým nástrojem, ale také užitečným nástrojem pro analýzu a kontrolu komunikace čteček. Pro tyto účely by však bylo vhodné doplnit funkce pro podrobnější analýzu signálu v časové i spektrální oblasti. To je však již nad rámec zadání této práce. Z evidentních důvodů nebyla provedena analýza odpovědí tagu. Přesto student mohl alespoň teoreticky naznačit možnosti řešení, jak takovou analýzu provést a jak zvýšit vstupní dynamiku přijímače, aby bylo možné současně přijímat signály od čtečky i od tagu v dostatečné kvalitě pro jejich dekódování. Úprava práce je dobrá s minimem formálních chyb.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 65739