ŠURÁNEK, D. Lokalizace akustických zdrojů v blízkém poli [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Míča, Ivan

Studentova pracovní aktivita byla sice kolísavá, nicméně zadání se nakonec z velké části podařilo splnit. Výsledky některých experimentů by bývalo třeba ještě ověřit, avšak na to již nezbyl čas, stejně jako na přesnější porovnání výpočetní náročnosti zvolených algoritmů. Celkově však bylo náročné a rozsáhlé téma zpracováno zodpovědně a práci hodnotím výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Splnění zadání B 44/50
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Sysel, Petr

Malá část zadání hodnocené bakalářské práce nebyla splněna. Chybí především objektivní srovnání výpočetní náročnosti, které je provedeno pouhým konstatováním, že korelační metoda je méně výpočetně náročná než metoda triangulační. Zbytek zadání je splněn, byly implementovány celkem 3 metody lokalizace PHAT, IPHAT a triangulační metoda. V práci student uvádí, že při realizaci některých měření měly nahrávky z jednotlivých mikrofonů různou délku, což si student vysvětluje chybou v nahrávacím programu. Není však jasné, zda se chyba objevovala opakovaně pro určité polohy lokalizovaného zdroje a pokud ne, proč nebyly nepoužity nahrávky z opakovaných měření. Dále není jasné, zda se student po zjištění, že triangulační metoda a v některých případech i metody PHAT a IPHAT lokalizují zdroj zvuky s velkou chybou, zaměřil na vyhodnocení přesnosti určení časového zpoždění. Chybí průběhy korelační funkce, ze kterých by bylo možné zjistit, jestli např. globální maximum korelační funkce není příliš ploché pro přesné určení zpoždění, a zda hodnoty zpoždění odpovídají alespoň přibližně hodnotám očekávaným vzhledem k poloze lokalizovaného zdroje. Vhodné by také bylo metody lokalizace otestovat nejprve na simulovaných signálech vypočítaných podle matematického popisu šíření akustické vlny. Tím by bylo možné detekovat nebo naopak vyloučit chybu ve výpočtu lokalizace a zaměřit se na zjištění a odstranění chyb při snímání reálných signálů. Případně by bylo možné konstatovat, že chyby byly způsobeny ne úplně rovinným šířením vlny. Při interpretaci výsledků by měla být vynesena a zhodnocena závislost přesnosti lokalizace na vzdálenosti zdroje. Je uvedeno pouze slovní zhodnocení. Formální zpracování práce je na dobré úrovni, kterou snižuje jen minimum překlepů nebo pravopisných chyb. V práci se objevují nepřesné či slangové výrazy, např. semi-bezodrazová komora. Přes uvedené nedostatky hodnotím bakalářskou práci jako velmi dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 40269