BÍLEK, P. Měření kvality telefonních hovorů u pobočkové ústředny Asterisk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Daněček, Vít

Student detailně nastudoval a rozebral problematiků algoritmů po měření kvality hovorů realizovaných pomocí VoIP technologie a možnosti realizace PBX Asterisk na vývojového kitu VOIPAC PXA270M. Na základě úvodní studie sestavil a částečně implementoval svoji koncepci měření kvality hovorů do výše zmíněného vývojového kitu. Dále provedl experimentální měření. Naměřené výsledky srovnal s výsledky získanými z komerčního měřicího přístroje a teoretickými hodnotami. Díky náročnosti řešeného problému, i přes pouze částečný úspěch při implementaci, lze konstatovat, že student splnil polovinu obtížného zadání. Během své práce student vykazoval velmi vysoké pracovní nasazení, přiměřeně často konzultoval další postup a iniciativně navrhoval řešení aktuálních problémů. Z hlediska formálního zpracování má práce drobné formální nedostatky (např. neostrost Obr. 1. 3). Student přiměřeně cituje odbornou literaturu. Celkově lze říci s ohledem na složitost a komplexnost řešené problematiky, a na výše uvedené výhrady, se student zhostil tohoto náročného úkolu na dobré úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání E 25/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
C
Body
74

Posudek oponenta

Šilhavý, Pavel

Teoretická úvodní pasáž (kapitola 1) je velmi dobře zpracována a obsahuje vcelku komplexní přehled dané problematiky. Počet chyb a překlepů je minimální, např. str. 16. Intrusivních ... 3SQM, INMD, .. patří neintruzivních, jak je z dalšího textu zřejmé. Pokud však podrobněji sledujeme odkazy na použitou literaturu, povšimneme si, že za každým odstavcem je odkaz na jednu nebo více bakalářských či diplomových prací. Teoretická část se zdá být poskládána, jak je z citací zřejmé, z převážně 5 diplomových a bakalářských prací na obdobné téma [18, 24, 26, 27, 32, ] a 3 odborných článků v českém jazyce. Zřejmě jen z formálních důvodů jsou v literatuře obsaženy i patřičné normy. Úvodní pasáž by tedy hrdě mohla nést název „To nejlepší z diplomových a bakalářských prací na téma měření MOS v posledních 3 letech“. Indexy proměnných jsou ve vzorcích psány kurzivou, což znepřehledňuje jejich zápis. V druhé kapitole student velmi stručně popisuje KIT VOIPAC PXA270M, ve třetí vybírá vhodný programovací jazyk a ve čtvrté stručně seznamuje s PBX Asterisk. Vlastnímu řešení zadaného úkolu je věnována kapitola 5: „Řešení daného problému“. Navržené řešení nejlépe dokumentuje obrázek na straně 30. Kvalita hovoru je měřena na základě parametrů (rtt, jitter, ztrátovost, ..), získávaných pomocí PBX Asterisk, logovaných do souboru a následně vytvořenou aplikací přepočtených na R-faktor a MOS. Realizovaná aplikace se však nepodařila na cílovém systému VOIPAC PXA270M zprovoznit. Následné ověření pomocí externího PC, kdy síť byla emulována s pomocí emulátoru WANem, prokázalo, že ani navržené řešení samo o sobě neměří validně údaje. Student analyzuje pouze RTT (Round Trip Time). Analýza věrohodnosti dalších měřených parametrů chybí. V závěru kapitoly je pak pouze rámcově naznačeno řešení bez využití PBX Asterisk. Z výše uvedeného je zřejmé, že zadání se nepodařilo splnit.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 39813