ČIRKA, M. Vyhodnocování a modelování zanášivého procesu ve výměníku tepla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Jegla, Zdeněk

Diplomant Martin Čirka řešil diplomovou práci iniciativně a samostatně. Splnil veškeré požadavky zadání a při řešení práce se řídil pokyny vedoucího diplomové práce. Dosažené výsledky práce lze přímo využít v praxi v dané odborné oblasti. Z pohledu vedoucího diplomové práce proto hodnotím diplomovou práci známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kilkovský, Bohuslav

Práce je zaměřena na problematiku modelování zanášení výměníků tepla. Zejména pak na zanášení teplosměnných ploch produkty spalování a možnostmi zohlednění zanášení ve výpočtu a jeho predikcí. V úvodu diplomové práce diplomant popisuje mechanizmy zanášení, jeho fáze a možnosti zohlednění zanášení ve výpočtu. Zvláštní podkapitola je pak věnována modelování zanášení teplosměnných ploch produkty spalování. Konstatuji, že teoretická část je zpracována velmi dobře. V praktické části diplomant nejprve popisuje typ trubkového výměníku tepla (konkrétně výparníku), pro který sestavuje model zanášení. Pro tento typ výměníku má diplomant k dispozici provozní záznamy, na základě kterých provádí sestavení prediktivního modelu zanášení. V první části musel diplomant nejprve provést simulační výpočet čistého výměníku tepla v programu HTRI. Na základě získaných výsledků pak vytvořil vhodné zjednodušené tepelně-hydraulické výpočtové vztahy nutné pro určení rychlosti proudění média a zjištění hodnoty součinitele zanášení v konkrétní časový okamžik na základě naměřených provozních dat. V další části pak diplomant vytvořil asymptotický model zanášení, který dobře popisoval děj zanášení v daném výměníku. Takovýto model je pak možné použít k plánování provozních podmínek, odstávek a čištění ploch výměny tepla. Výsledky práce tak mají praktický význam. V některých částech práce bych ovšem uvítal, kdyby diplomant popisoval postup více detailněji a přehledněji. Jako příklad uvádím nemožnost dohledat hodnotu beta, která se musela určit pro potřeby asymptotického modelu zanášení. Konstatuji, že diplomová práce pana Bc. Martina Č I R K Y splňuje požadavky zadání a je na dobré úrovni. Diplomovou práci proto d o p o r u č u j i k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 92965