VAJDA, M. Návrh a realizace akustických úprav poslechového prostoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Schimmel, Jiří

S tématem bakalářské práce přišel student sám a byl upozorněn na nutnost zajištění vhodného akustického prostoru a investora pro realizaci akustických úprav. Nakonec ovšem skončil u úprav bytového prostoru. Výběr akustických prvků je omezen na jediného výrobce a zdůvodněn dobrou spoluprací. Akceptuji, že to mohl být požadavek investora, očekával bych ovšem širší rešerši o dostupných řešeních a jejich porovnání, včetně ceny. Studentovi nebyl celou dobu jasný ani požadavek, jakých parametrů má místnost po akustických úpravách dosahovat, ty byly realizovány pouze s dostupnými prvky a návrh vlastních akustických prvků musel být doplněn uměle, aby práce dosahovala teoretické náročnosti bakalářské práce. Tyto prvky pak samozřejmě nebyly zkonstruovány a jejich účinek ověřen měřením. Postup řešení práce je ale podle požadavků, tj. prvotní měření kmitočtové závislosti doby dozvuku, následně vytvoření a úprava modelu, aby změřeným hodnotám odpovídal, návrh akustických úprav, simulace jejich vlivu na akustiku prostoru, realizace úprav a ověření měřením. Student přistupoval k řešení práce i psaní textu aktivně, pravidelně chodil na konzultace. Měl problém s vlastními formulacemi v teoretické části práce, první verze textu byla sestavená z doslovných citací, které sice byly do textu vloženy a citovány korektně, ale tento styl neodpovídá požadavkům vysokoškolské kvalifikační práce. Finální verze textu je ale přepracována do víceméně korektní formy.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Miklánek, Štěpán

K bakalářské práci Michala Vajdy mám několik výhrad, které se týkají jak teoretické části, tak samotné realizace akustických úprav vybraného poslechového prostoru. Teoretická část nepůsobí příliš jednolitě a je na škodu, že student nepracoval s větším počtem zdrojů. Některé pasáže mi přijdou pouze přeformulované z použitých zdrojů bez dalšího zamyšlení. Pro samotnou akustickou úpravu místnosti student používá hotové produkty značky Ekustik. Nejsem si jistý, proč je popis těchto produktů (kapitola 2.3) oddělen od grafů kmitočtové závislosti koeficientu pohltivosti, které se nacházejí až v kapitole 3.4. Student provedl kromě simulace a měření doby dozvuku další simulace, které ale nejsou v práci dostatečně okomentované. Student v práci píše, že odchylka měření doby dozvuku byla výrazná hlavně na nízkých kmitočtech a zmiňuje tabulku, ze které má být tato skutečnost patrná. Tato tabulka je však součástí přílohy, což čtenář nemá zprvu jak zjistit, protože přímá reference v textu chybí. Celkově mi v práci schází studentův vlastní přínos, protože se spolehl na již hotové řešení v podobě vybraných akustických panelů. Z fotografií místnosti po úpravě je také patrné, že akustické panely jsou pouze opřené o stávající vybavení místnosti a nejedná se tak o trvalou instalaci. V kapitole 4 je zmíněn teoretický návrh Helmholtzových rezonátorů, ale čekal bych, že bude lépe popsána volba jejich kmitočtového rozsahu v souvislosti se změřenou dobou dozvuku. K výrobě rezonátorů bohužel nedošlo. Tuto bakalářskou práci hodnotím 72 body / C.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 141287