DOLÍHAL, F. Animace funkce převodů s ohebnými převodovými členy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Hartl, Martin

Cíl bakalářské práce, kterým je vytvoření animací objasňujících kinematické a silové poměry u řemenových a řetězových převodů byl splněn. Student prokázal dobrou schopnost odborné práce. Na řešení zadaného tématu pracoval samostatně a víceméně iniciativně. Jeho přístup byl zodpovědný. Výsledkem jsou tři animace ve formě videosekvencí, které budou použity při výuce předmětu Konstruování strojů – převody.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Franke, Jakub

Práce pojednává o tvorbě výukových animací pro účely předmětu 6KT. V rámci práce vznikly 4 animace, které se zabývají základními závislostmi na řemenovém variátoru, řemenovém převodu a řetězovém převodu, kdy vzniklé výstupy plně splňují zadání. Z hlediska struktury práce nemá oponent připomínky. Práce je logicky strukturovaná a obsahuje všechny požadované kapitoly. Současný stav poznání je zaměřen na nalezení vztahů pro výpočet potřebných parametrů pro sestavení jednotlivých modelů a animací. Co však oponent v současném stavu poznání postrádá, je nějaký obecný úvod k jednotlivým převodům. Oponent se domnívá, že obecný úvod by pomohl lépe navázat na další kapitoly zabývající se výpočty pro jednotlivé převody. Analýza problému se jasně vyhraňuje k potřebě tvorby animací převodů s ohebnými převodovými členy. Cíle práce a požadavky na výstupy jsou jasně a přesně formulované a korespondují se zadáním. Kapitola Materiál a metody dostatečně popisuje použitý software i pracovní postup autora. Ve výsledcích je jasně a stručně popsáno, jak jednotlivé animace fungují, co znázorňují a také je zde bližší popis grafické interpretace v jednotlivých animacích. Diskuse stručně poukazuje na omezení a zjednodušení animovaných modelů, což hodnotím jako zdařilé. Postup i použité metody hodnotím jako adekvátní. Autor v práci dokazuje, že je schopný interpretovat dosažené výsledky na dobré úrovni. Co hodnotím negativně je použití odkazu na citace s kulatými závorkami, které se pletou s označením vzorců. Jednou z mých připomínek je také někdy až umělecká slovní zásoba v textu, kdy je v některých kapitolách poměrně dost expresivních výrazů (hrubě triviální, strnulé zobrazení, překlenutí pomyslné propasti a další). Nicméně, i přes to má text jasné vlákno napříč celou prací a čte se velmi dobře. Samotné výstupy hodnotím velmi kladně. Animace jsou na dobré úrovni a domnívám se, že budou dobrou oporou při výkladu látky na přednáškách předmětu 6KT. Před použitím animací však doporučuji ověření jejich formální správnosti. V animaci 2 jsou například na ose y (F [N]) hodnoty 150, 100, 150, 200… N. Na další připomínky a podněty jsou cíleny dotazy k obhajobě. Celkově práci hodnotím jako zdařilou a hodnotím ji stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 136934