BULENÍNEC, M. Nastavování regulátorů PID typu variantami první a druhé metody Zieglera-Nicholse. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Pivoňka, Petr

Cílem bakalářské práce bylo určit a ověřit nastavování parametrů diskrétních regulátorů PID typu pomocí 2. Ziegler-Nicholsovy metody v případech, kdy metoda selhává. Bakalářská práce byla koncipována tak, aby prověřila jak teoretické, tak i praktické dovednosti řešitele, které nabyl během svých předchozích studií a také samostudiem při práci na zadaném tématu. Student se rychle a samostatně seznámil s doporučenou literaturou. Student během roku aktivně pracoval, navrhoval řešení a informoval o svém postupu prací na zadaném projektu. Práci věnoval dostatek času již v době řešení semestrálních projektů. Na práci pracoval samostatně a svědomitě. Konzultace využíval průběžně během celého řešení bakalářské práce. Z mého pohledu byly splněny požadavky kladené na bakalářskou práci. Navrhuji hodnocení: 85 – B

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Burlak, Vladimír

Student se v bakalářské práci zabýval nastavováním regulátorů první a druhou Ziegler-Nicholsovou metodou (dále Z-N) pro regulaci dynamických soustav. V poměrně krátké teoretické části, která zabírá pouhou pětinu počtu stran, jsou popsány varianty použitých PID regulátorů, časová a frekvenční Z-N metoda. V závěru teoretické sekce jsou vymezeny typy soustav, pro které nejsou Z-N metody vhodné. Přestože je tato část práce napsána pečlivě, obsahuje některé nedostatky např. chybně popsaná legenda na obr 4 nebo konstanta 0,2 místo volitelného parametru ve schématech na obr 2, 3, 5, 6.Praktická část se sestává ze dvou logických častí. První z nich zobrazuje na průbězích získaných množstvím simulací odezvy regulačních obvodů. Ty se skládají z regulátorů seřízených Z-N metodami a soustavami uvedenými v teoretické části. Parametry jednotlivých regulátorů jsou soustředěny v přehledných tabulkách. Ty bohužel nejsou kompletní – neobsahují velikost periody vzorkování a zesílení zpětné vazby mezi výstupní saturací a sumační částí regulátoru. Dále popis na straně 24 věnovaný pásmu proporcionality regulátoru, jeho zesílení a ručnímu ovládání je chybný, neboť při ručním řízení není výstup regulátoru připojen k akčnímu členu. Práci by také prospěla lepší ukázka přínosu autorem stanovených vztahů 4.5 a 4.6 na různých typech soustav a jejich parametrech např. délky dopravního zpoždění. Těžištěm praktické části práce je pátá kapitola, která je věnována hledání vhodné velikosti dopravního zpoždění přidaného regulované soustavě ve fázi hledání kritických parametrů. Uvedený problém je dále přeformulován na optimalizaci periody vzorkování. Pro posouzení vhodnosti periody vzorkování bylo použito ITAE kritérium. V textu ale chybí popis vstupních signálů působících na regulační obvod při získání hodnot kriteriální funkce. Dále chybí hodnoty period vzorkování, které byly použity pro získání grafů na obr. 39, 41, 43, 45, 47, 49 a 51. Tabulky parametrů regulátorů opět nejsou kompletní. V závěru kapitoly autor zobecňuje simulační výsledky vhodné volby periody vzorkování pro libovolnou soustavu s různými póly. Práci by však prospěl nějaký teoretický rozbor tohoto zobecnění. Rovněž s větou ze závěru „Regulácia sústavy prvého rádu je ale všeobecne značne obtiažna.“, zopakovanou ještě na stranách 28 a 40 se nelze ztotožnit. Zadání diplomové práce patří mezi časově méně náročné. Zadání lze považovat za splněné vyjma třetího bodu, který požaduje regulaci reálných soustav s a bez dopravním zpožděním. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením dobře - 75 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 85141