CANDRÁKOVÁ, S. Využití metod rozptylu světla pro studium gelace hydrogelu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalina, Michal

Simona Candráková se ve své bakalářské práci zabývala nekonvekčním využitím metod rozptylu světla při stanovení bodu gelace hydrogelu. V rámci bakalářské práce se studentka zaměřila na tvorbu hydrogelu u dvou zvolených polysacharidů – agarosy a alginátu sodného. V prvním případě byla gelace studována prostřednictvím změny teploty, v druhém pak na základě přídavku opačně nabitých vápenatých iontů. Studentka se ve své práci měla zaměřit na provedení důkladné rešerše literatury s přihlédnutím na využití metod rozptylu světla, na optimalizaci metod rozptylu světla a na samotný popis gelace dvou výše uvedených polysacharidů. Jako vedoucí konstatuji, že jednotlivé úkoly byly splněny. Ovšem zároveň musím podotknout, že zejména rešeršní část práce bych očekával důkladnější a více zaměřenou na popis využití jednotlivých metod rozptylu světla pro účely charakterizace tvorby gelu či sraženiny. Studentka v rámci řešení experimentální části BP získala práce poměrně rozsáhlý soubor experimentálních dat, zejména v případě studia gelace agarosy, kde byly využity tři různé experimentální metodiky založené na dynamickém rozptylu světla. O to více je škoda, že zpracování experimentálních dat neodpovídá jejich jinak poměrně dobré kvalitě. V tomto duchu dále pokračuje i diskuze naměřených výsledků. Zároveň v této části práce postrádám propojení na poznatky získané při rešerši literatury. Na druhou stranu jako vedoucí musím ocenit studentčinu samostatnost při experimentální činnosti a celkovou dobu, kterou studentka strávila při řešení experimentální části bakalářské práce. Závěrem konstatuji, že bakalářská práce Simony Candrákové splnila cíle definované v jejím zadání. Uvedenou práci tedy doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm „velmi dobře“ (B).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace C
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Smilek, Jiří

Bakalářská práce studenty Simony Candrákové se zabývá studiem gelace hydrogelů různými metodami v čele s reologickými a mikroreologickými technikami. Nutno říci, že v oblasti základní charakterizace hydrogelů se jedná o vysoce aktuální tématiku. Pro účely studia gelace byly vybrány dva typy hydrogelů. Zástupcem fyzikálně síťovaného hydrogelu byl termoreverzibilní polysacharid – agaróza a chemicky síťovaným byl hydrogel připravený interakcí alginátu s vápenatými ionty. Bakalářská práce je standardně členěna na teoretickou část (12 stran) věnovanou především představení hydrogelů, používaných metod a materiálů, které byly využity v rámci řešení bakalářské práce. Další kapitolou je současný stav řešené problematiky (2 strany) obsahující rešerši související s tématem bakalářské práce. Rešerše je založena na 5 odborných článcích. Následuje experimentální část (2 strany), kde je poměrně detailně sepsaná samotná příprava hydrogelových vzorků pro používané analýzy včetně experimentálního nastavení jednotlivých měření. Nutno podotknout, že všechny zmíněné kapitoly obsahují mírné formální nedostatky či některé myšlenky jsou špatně formulovány (např. str. 13 – „mikroreologie má oproti klasické reologii vyšší schopnost měření nehomogenních vzorků a nemá žádné omezení, které by se týkalo rozsahu měřených frekvencí“). V experimentální části je zmíněno, že pro měření viskoelastických vlastností agarózových hydrogelů byla použita geometrie válec-válec, což zcela jistě není pravdivé tvrzení. V kapitole Diskuze a výsledky (9 stran) popisuje studentka poměrně zdatně experimentálně naměřené závislosti. Při diskuzi výsledků se snaží vyvozovat logické závěry, z čehož je patrné, že dané problematice porozuměla. V některých případech ovšem postrádám hlubší diskuzi naměřených experimentálních závislostí, což bohužel mírně snižuje kvalitu předložené, jinak kvalitní, bakalářské práce. V závěru diskuze studentka koreluje teploty gelace agarózových hydrogelů získané pomocí různých metod. Finální korelaci a zhodnocení celé práce považuji za velmi důležité. Cíle definované v zadání bakalářské práce byly dle mého názoru zcela splněny. Předloženou bakalářkou práci Simony Candrákové hodnotím stupněm „B – velmi dobře“ a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Úroveň jazykového zpracování A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 96976