HARATEK, J. Elektromagnetický upínací systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Cipín, Radoslav

Student vypracoval bakalářskou práci na vlastní téma se zaměřením na elektromagnetické upínací systémy. Student pracoval samostatně, bohužel ne vždy využil znalostí získaných při studiu a často znovu objevoval známé skutečnosti. Kvalitu bakalářské práce kazí chyby formálního charakteru, které jsou důsledkem jejího kvapného psaní. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Mach, Martin

Předložená bakalářská práce má rozsah 97 stran a je rozdělena do šesti kapitol včetně úvodu a závěru. Neformálně lze práci rozdělit do dvou částí – teoretické a praktické. V teoretické části jsou popsány vlastnosti různých magnetických materiálů a různé magnetické upínací systémy. Praktická část se věnuje výpočtům, simulacím a měřením na jednom segmentu upínacího systému s permanentními magnety. Na začátku a konci téměř každé stránky je ponecháno mnoho nevyužitého místa. V textu se vyskytují překlepy a chybějící mezery. Překlepy a chybějící symboly se vyskytují i ve vzorcích – viz např. (5.25). Část textuje zarovnána do bloku a část k levému okraji. Seznam symbolů a zkratek není řazen abecedně. Některé obrázky jsou rozděleny na dvě strany (viz např. str. 80 a 81). Na několika místech se text odkazuje na neexistující rovnice – viz např. str. 51. Některé teoretické úvahy, které autor uvádí, zřejmě nejsou správné – viz např. Obr 5-6. Při vlastním návrhu se předpokládá známá velikost permanentních magnetů a dopočítává se síla, logičtější by však byl opačný postup – podle požadované síly vypočítat velikost magnetů. Volba velikostí jednotlivých částí magnetického obvodu není vhodná – krajními částmi prochází pouze polovina celkového toku, přesto mají stejnou šířku jako střední část, kterou prochází cely tok. Při analytických výpočtech se uvažuje lineární materiál s µr = 8000. V sycení magnetického obvodu jsou však velké rozdíly a některé části mají dost vysoké sycení. Uvažovaní takto vysoké konstantní hodnoty relativní permeability tedy zřejmě neodpovídá realitě. Celý postup návrhu působí zmateně – autor mezi sebou zaměňuje energii a sílu, magnetický tok a magnetickou indukci a analytický a numerický výpočet. Při návrhu cívky, která je součástí upínacího systému, je bez jakéhokoliv vysvětlení zvoleno 50 závitů a průměr vodiče 0,5 mm. Na str. 79 se uvádí, že při výpočtu velikosti proudu procházejícího cívkou se uvažoval činitel plnění železa a mědi o velikosti 1,087. Vypočtená velikost napětí pro napájení cívky je 12,15 V (viz str. 80) při praktickém měření však bylo použito napětí o velikosti 35 V (viz str. 84). Tento rozdíl není nikde v práci vysvětlen. I přes uvedené nedostatky práce splňuje všechny body zadání. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 82572