ŠIMKOVÁ, M. ICT ve strategickém řízení podniků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Zich, Robert

Autorka zvolila zajímavé pojetí zpracování práce, kdy navazuje na dříve zpracovaný podnikatelský záměr. Rozpracování záměru do podoby rámce business strategie s využitím ICT podpory pro její implementaci je velmi dobrým krokem. Autorka předkládá své návrhy jako rámec chování, který vymezuje možný směr rozvoje dané podnikatelské myšlenky. Rezervy jsou zejména v detailním rozpracování a finančně technickém zhodnocení. Samotný rámec chování je ovšem zpracován logicky a správně. Návrh představuje solidní podklad pro další kroky směřující k případné realizaci. Otázky: 1/ Jak byste řešila vyhodnocení realizace strategie z finančního pohledu? 2/ Jakým způsobem by mohlo být řešeno hodnocení rizik realizace dané strategie? 3/ Jaký vliv bude mít podle Vašeho názoru na dané odvětví aktuální vývoj "Covid-19"?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Cíle práce jsou formulovány v souladu se záměrem potenciálního rozvoje podnikatelského plánu. Hlavní cíl je rozpracován v souladu s vymezeným problémem pro část teoretickou a praktickou. Z hlediska naplnění cílů jsou dobře naplněny oblasti teoretických východisek a analýzy. Rezervy jsou pak v naplnění některých oblastí praktické - návrhové části. Nicméně i v této části jsou cíle naplněny dostatečně.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Metodický přístup v analýza kombinuje tradiční analytické přístupy s několika méně rozšířenými analýzami a způsoby jejich využití. Z hlediska řešeného problému autorka volí vhodné spektrum analytických metod a přístupů. Vymezení metodiky je spíše stručné, nicméně jasné, tj. u jednotlivých metod je specifikován důvod jejich použití. Více pozornosti mohlo být věnováno vymezení zdrojů dat. S ohledem na současný stav společnosti by mohlo být více prostoru věnováno vyhodnocení dopadů COVID-19. Teoretická východiska vymezují vhodné přístupy z oblasti strategického řízení a věnují se vymezení oblasti digitalizace a ICT z hlediska strategického řízení. S ohledem na zaměření práce by bylo možné rozpracovat oblast digitalizace z hlediska teoretických východisek detailněji. Poměrně dobře je zpracován souhrn teoretických východisek, který jasně vymezuje, které koncepty autorka volí. S ohledem na obecné standardy je teoretická část jako celek poměrně zdařile zpracována, a to zejména s ohledem na podstatu řešeného problému.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Autorka dobře využívá jako prvotní východisko již dříve zpracovaný podnikatelský plán a zaměřuje se na potřebné doplňující analýzy. Pro vymezení a hodnocení trhu jsou zvoleny odpovídající přístupy, v některých případech by bylo možné doplnit více konkrétních údajů např. o velikosti trhu. Celkově ovšem autorka vhodně kombinuje různé zdroje k tomu, aby vymezila chování zákazníka. Pozitivně lze hodnotit využití informací získaných od firem operujících na trhu. Autorka správně klade důraz ne relevantní informace i u obecnějších analytických přístupů. Část věnovaná využití ICT u konkurenčních firem je zpracována z "vnějšího" pohledu. To sice vede k určité obecnosti a zaměření primárně na hodnocení oblasti komunikace, na druhé straně je tento přístup pochopitelný s ohledem na omezený přístup k informacím. Pro analýzu vnitřních faktorů vychází autorka ze samotného záměru a z charakteristik konkurence. Jde o dobře zvolený pohled. Otázkou je spíše "přesnost" odhadu velikosti firmy a požadavků na pracovní sílu. Specifické využití prvků SWOT analýzy hodnotí potenciální budoucí stav, což autorka vysvětluje, a je tak použitelným souhrnem východisek pro rozvoj firmy. Tento souhrn je vhodně doplněn tzv. COP analýzou , která je aplikována ve zjednodušené podobě vymezení základních scénářů. Celkově tak analýza předkládá použitelná východiska pro úvahy o možném využití ICT v rámci implementace business strategie.
Praktická využitelnost výsledků E Pro hodnocení praktické využitelnosti je třeba zohlednit tři prolínající se témata - formulace business strategie, implementace business strategie a ICT podpora. Z tohoto pohledu autorka správně klade důraz na vymezení východisek strategie a strategie jako rámce chování. V této části jsou formulované návrhy a opatření poměrně jasná. Samotná strategie je formulována formou rámce chování (na základě struktury marketingového mixu) a využitím přístupu business model Canvas. Z hlediska logiky návrhu by bylo vhodnější začít vymezením cílů. Pro cíle je využit tzv. 3D přístup. Formulované cíle jsou spíše obecnější, nicméně definují směr rozvoje a jsou definovány vazby jednotlivých dimenzí. Část zaměřená na oblast ICT dobře vymezuje roli těchto nástrojů a to, jak by měly fungovat. Z tohoto vymezení jsou poměrně jasné funkční požadavky na ICT podporu implementace business strategie. Rezervy jsou potom zejména v absenci detailnějšího vymezení implementace, technických aspektů řešení a souhrnného zhodnocení nákladů a přínosů, případně rizik spojených s realizací.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Nedostatky: horší tisková kvalita některých obrázků, členění kapitol - souhrn teoretických východisek jako samostatná hlavní kapitola.
Práce s informačními zdroji, včetně citací C Z hlediska citací je využito několik přístupů, což může být matoucí. Některé zdroje použité zdroje jsou uvedeny v textu, ale nejsou pak zmíněny v seznamu zdrojů. U obrázku 12 zdroj chybí.
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Svobodová, Karolína

Práca spĺňa požiadavky po obsahovej aj formálnej stránke.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Ciele práce sú definované pre zatiaľ neexistujúcu firmu s potenciálom vzniku na základe podnikateľského zámeru. Aj keď práca ponúka zhodnotenie konkurenčnej výhody a perspektívnych oblastí využitia ICT, rezerva práce je v realizácii návrhu business stratégie a použitia ICT v danej oblasti. Chýbajú konkrétne riešenia s vysvetlením funkčnosti a kroky vedúce k úspešnej business stratégii.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Zvolený postup riešenia a použitie metód je adekvátny definovanému cieľu práce. Teoretické východiská poskytujú dostatočný základ pre ďalšie spracovanie problému. V analytickej časti chýba celistvé zhrnutie výsledkov jednotlivých analýz. Bolo by vhodné prepojiť teoretickú a návrhovú časť s uvedením konkrétnych väzieb.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Autorka preukázala schopnosť interpetovať dosiahnuté výsledky a vyvodzovať z nich obecné závery. Prostredníctvom využitia širokého rozsahu analýz by bolo vhodné jasnejšie určiť jednotlivé výsledky prispievajúce k cielom diplomovej práce.
Praktická využitelnost výsledků D Diplomová práca poukazuje na možnosti smerovania business stratégie, definuje cieľový stav ale postráda kroky k jeho naplneniu a vyhodnotenie realizácie. Celá stratégia sa opiera o fakt, že v Brne neexistuje podnik ponúkajúci kombináciu fitcentra a zdravej výživy, pričom takéto služby možno nájsť napr. v PEPE Food and Gym, ktorý funguje už niekoľko rokov. Je otázka, nakoľko hĺbková bola analýza prostredia. Ekonomická stránka navrhnutej stratégie nie je rozpracovaná, možno nájsť len zmienku o základnom kapitále, takže môžno len predpokladať jej praktickú využiteľnosť.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Štrutkúra práce a jazyková úroveň práce ja na štandardnej požadovanej úrovni. V práci sa objavujú ojedinelé gramatické chyby a preklepy.
Práce s informačními zdroji C Nejednotné uvádzania zdrojov, najmä pri obrázkoch a tabuľkách, na niektorých chýba uvedenie zdrojov s predpokladom, že ide o vlastné spracovanie.
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 127778