BÍLEK, O. Příprava a charakterizace TiO2 nanotrubiček dekorovaných stříbrem pro biomedicínské účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Fohlerová, Zdenka

Předložená práce Ondřeje Bílka se zabývá interdisciplinárním a základním studiem využití stříbrných nanočástic ke zvýšení antibakteriálních vlastností titanových biomateriálů. Práce je vypracována samostatně a v souladu s požadavky uvedenými v zadání diplomové práce. Student byl aktivní a lehce zvládl přípravu nanotrubiček TiO2 metodou anodické oxidace. Částečně se mu dařilo i dekorovat nanočástice stříbra na povrch nanostruktur. Nicméně tato část vyžaduje další optimalizace a charakterizace, např. určení koncentrace dekorovaného stříbra či jeho uvolňování v čase. Student se potýkal s řadou technických problémů, což vedlo k nedostatku času na buněčné studie, a tedy i k získání statistických dat. Každopádně z hlediska zadání práce byly požadavky studentem splněny. Z formálního hlediska je práce stylově přijatelná, s menším počtem gramatických chyb. Teoretická část je nicméně napsaná těžkopádně, což velice ubírá na kvalitě práce. Student cituje 88 zahraničních prací, které zdárně citoval v teoretické části, slabší bylo jejich použití v části práce „Výsledky a diskuze“. Z výše zmíněných důvodů hodnotím práci známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Horynová, Miroslava

Předložená diplomová práce se zabývá přípravou a hodnocením TiO2 trubiček dekorovaných nanočásticemi stříbra pro biomedicínské účely. Práce je dobře strukturovaná a zabývá se aktuální tématikou. Teoretická část popisuje samotný materiál, jeho vlastnosti a využití. Dále jsou popsány také metody syntézy a možnosti charakterizace a hodnocení nanostrukturovaných povrchů. Autor využil velké množství zdrojů a dané problematice očividně porozuměl, ale celkově je teoretická část pro čtenáře špatně srozumitelná. Jednak kvůli nesprávnému používání odborných termínů a nepřesným překladům, ale hlavně kvůli chybějícím slovům a nesrozumitelným souvětím. V praktické části student nejprve popisuje experimentální metody a to jak syntézu nanotrubiček a následné dekorování stříbrem, ale i samotné testování biokompatibility a antibakteriální test. V popisu experimentu však není zmíněna charakterizace povrchu pomocí elektronové mikroskopie, ač tvoří důležitou část práce. Výsledky jsou prezentovány jasně a srozumitelně ve formě obrázků, tabulek a grafů, s občasnými drobnými chybami (chybějící popis “celkového počtu buněk“ v grafu, měřítka u makro snímků atp.). Na třech vybraných koncentracích stříbra je hodnocena antimikrobiální aktivita a adheze buněk, výsledky jsou mezi sebou porovnány a v omezené míře srovnány i s údaji dostupnými v literatuře. Rozsáhlejší diskuze však chybí i přesto že student v teoretické části prokázal dobrou schopnost využití literárních zdrojů. Celkově byly splněny požadavky zadání, pouze diskuze a celkové zhodnocení výsledků mohly být vzhledem k množství výsledků rozsáhlejší. I přes tento drobný nedostatek doporučuji práci k obhajobě s výsledných hodnocením C.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 102348