BERAN, V. Využití nalepovacích tenzometru pro stanovení tlaku v potrubí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Habán, Vladimír

Diplomant se ve svojí diplomové práci věnoval měření tlaku pomocí nalepovacích tenzometrů. Definoval problematiku, pro vyhodnocení tlaku vycházel z teorie tenkostěnné i tlustostěnné skořepiny a z kalibrace tenzometrů pomocí dvou známých tlaku v potrubí. Tlak vyhodnocený pomocí nalepovacích tenzometrů porovnal s měřeným tlakem pomocí tlakových snímačů ve stejném průřezu potrubí. Věnoval se citlivostní analýze jednotlivých vstupních hodnot pro vyhodnocení tlaku z hodnot měřených přetvoření, z těchto údajů je následně možno stanovit přesnost stanovených tlaku. Zabýval se výpočtem napjatosti pomocí komerčního softwarů ANSYS, kde kontroloval odvozené vztahy pro výpočet tlustostěnné skořepiny. Diplomant pracoval samostatně a dobře se orientoval ve zvoleném tématu práce. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a po jejím obhájení udělit autorovi titul strojní inženýr.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dokoupil, Pavel

Diplomová práce je obsahově rozdělena na dvě základní části. V první části je proveden teoretický rozbor nezbytných informací pro pochopení zvoleného tématu a pro vytvoření matematicko-technického modelu k určení vnitřního tlaku potrubí z měřených přetvoření. Druhá část pojednává o provedeném experimentu, kde data z tlakoměrů a tenzometrů získaná během měření byla zpracována třemi možnými způsoby a následně mezi sebou porovnány. Experiment byl prováděn za účelem stanovení metodiky mření vnitřního tlaku média v potrubí na základě měřeného přetvoření na povrchu potrubí. Práce se zabývá velmi zajímavou kapitolou experimentálního měření, která není po technické a vědecké stránce plně zmapována. Stanovení vnitřního tlaku média v potrubí na základě měřeného přetvoření na povrchu potrubí je založeno na teoretických poznatkách z oblasti mechaniky těles, které jsou aplikovány na experimentálně získaná data z měření deformace. Zmíněnou problematiku student velmi dobře pochopil a vypracoval tři matematiko- technické modely (tenkostěnný model, silnostěnný model a kalibrační model) u kterých následně zpracoval citlivostní analýzu a výsledky mezi sebou vhodně porovnal. Práce je velmi hodnotná a prokazuje schopnost autora provádět experimenty v návaznosti na teorii. Za zmínku stojí provedený MKP výpočet vnitřních tlaků mezi silnostěnným a tenkostěnným modelem, kde rozdíl tlaků činní 4%. Velmi dobře jsou zpracovány a popsány výpočetní modely stanovení tlaků z měřené deformace, které mohou v aktuální formě sloužit experimentátorům jako základ vyhodnocení experimentů a mohou být dále rozšířeny na složitější experimenty. Doporučuji práci k obhajobě a po jejím úspěšném obhájení udělit autorovi titul strojní inženýr.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 101096