TYCOVÁ, M. Identifikace bakterií mléčného kvašení v kysaných mléčných výrobcích s využitím amplifikačních metod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Španová, Alena

Autorka pracovala s velkým zájmem o řešenou problematiku, s výrazným pracovním nasazením a samostatně. Během řešení zvládla řadu náročných mikrobiologických, biochemických a molekulárně genetických postupů. Zavedla a optimalizovala metodu identifikace baktérií druhu Streptococcus thermophilus pomocí PCR. Metodu využila pro analýzu celkové DNA izolované z 10 mléčných výrobků a z 25 lyofilizátů kultur deponovaných ve Sbírce mlékařských mikroorganismů Laktoflora. Prokázala přítomnost směsných kultur v lyofilizátech. Ověřila vhodnost použití magnetických nosičů pro izolaci DNA z mléčných výrobků v kvalitě vhodné pro PCR. Výsledky, které získala jsou originální. Vypracovala je v kvalitě vhodné pro publikování na odborné konferenci a pro publikaci připravila poster.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Rittich, Bohuslav

Diplomová práce M. Tycové se zabývá problematikou identifikace bakterií mléčného kvašení druhu Streptococcus thermophilus v kysaných mléčných výrobcích z obchodní sítě s využitím polymerázové řetězové reakce (PCR). Vzhledem k tomu, že vzorky kysaných mléčných výrobků obsahují inhibitory PCR, studentka optimalizovala metodu izolace DNA aby ji získala v kvalitě vhodné pro PCR. Dále byla ověřována správnost zařazení u 25 lyofilizovaných kmenů druhu Streptococcus thermophilus ze Sbírky mlékařských mikroorganismů (CCDM, Tábor). K potvrzení správnosti jejich zařazení byly použity druhově specifické primery PCR pro druhy Streptococcus thermophilus a rod Enterococcus. Práce je napsána přehledně, srozumitelně a velmi pečlivě. Mám jen následující připomínky k formálnímu zpracování práce. Str. 35, kapitola 3.4 Přístroje a pomůcky - není používán jednotný popis zdroje přístrojů; str.88 Literatura - některé názvy časopisů jsou citovány v plném názvu a některé ve zkrácené formě - doporučuji používat jednotný způsob. Uvedené formální nedostatky však nejsou zásadní a nesnižují kvalitu dosažených výsledků. Diplomová práce přináší některá zajímavá a nová zjištění. Při identifikaci druhu Streptococcus thermophilus v kysaných mléčných výrobcích musela studentka optimalizovat izolaci DNA pro každý typ výrobku. K izolaci DNA s úspěchem použila neporézní magnetické nosiče. Rovněž při identifikaci lyofilizovaných kmenů druhu Streptococcus thermophilus ze Sbírky mlékařských mikroorganismů (CCDM, Tábor) úspěšně vyřešila problém směsných kultur a v lyofilizátech identifikovala bakterie rodu Enterococcus. Dosažené výsledky jsou správně interpretovány a hodnoceny. Žádné věcné připomínky k předkládané diplomové práci nemám.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 2769