HORVÁTHOVÁ, L. Příprava půdních kondicionérů a charakterizace jejich kinetiky uvolňování živin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Lepcio, Petr

Práce se zabývá přípravou a vlastnostmi půdních kondicionérů. Během práce studentka projevovala vysoké nasazení a navzdory krizi způsobené pandemií koronaviru Covid-19 dokončila práci včas a v plném rozsahu. Literární rešerše je na velmi dobré úrovni. Při provádění experimentů studentka projevila značnou samostatnost a sama navrhla rozšíření experimentálního systému o zeolity a experimentální postup spektrofotometrického stanovení močoviny. Problémy studentce naopak činilo zpracování výsledků, především FTIR spekter. Závěry by mohly být propracovanější a lépe diskutované, zde se však částečně projevil časový skluz způsobený pandemií koronaviru. Celková kvalita práce je velmi dobrá.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Jančář, Josef

Diplomová práce se zabývá velmi aktuální problematikou řízeného uvolňování makro živin při výživě rostlin. Řízení uvolňování především dusíku má zásadní vliv jak na rostliny samotné, tak na povrchové i podzemní vody. DP je v rozsahu 45 stran ve struktuře doporučené studijními předpisy FCH VUT a je vypracována ve slovenštině. Úvodní část obsahuje na 14 stranách velmi podrobný popis stavu problematiky a definuje jasně a srozumitelně cíle práce. Experimentální část na 5 stranách popisuje metody přípravy i experimentální techniky používané k analýze vzorků. Dalších 11 stran je věnováno popisu výsledků experimentálního programu a závěrům, ke kterým diplomantka na základě analýzy výsledků dospěla. Zbytek práce je seznam zkratek a symbolů a použitá literatura. Diplomantka získala relativně velké množství experimentálních dat, přestože pracovala v obtížných podmínkách spojených s omezeními v důsledku opatření přijatých vládou a vedením VUT k omezení dopadů korona virové pandemie. Výsledky jsou prezentovány srozumitelně a použité grafické prostředky jsou vhodné. Jazykovou stránku práce nehodnotím, jelikož je psána ve slovenštině. Po formální stránce je tam několik drobných nedostatků (např. Obr. 22 a 24 jsou shodné, ale popis je jiný). Legenda obrázků by mohla být srozumitelnější. Pravděpodobně i v důsledku omezeného přístupu do laboratoří zůstala většina experimentálních dat v surovém stavu bez alespoň náznaku jejich analýzy, což poněkud snižuje hodnotu této DP. Práce je tedy především popisná, autorka pouze konstatuje to, co je patrné z grafů. Chybí alespoň náznak pokusu o využití nějakého obecného kinetického modelu pro popis křivek uvolňování dusíku. Absence takové analýzy se potom odráží i v popisném charakteru závěru. Přes výše uvedené nedostatky práce splňuje požadavky kladené na DP v magisterském programu Chemie a technologie materiálů na FCH VUT v Brně. Práci vzhledem k obtížným podmínkám mimo vliv diplomantky hodnotím stupněm „B“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 123855