BIČÁK, T. Porovnání různých typů komerčních lithium-iontových baterií a jejich vlastností při nízkých teplotách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Libich, Jiří

Diplomová práce studenta Bc. Tomáše Bičáka zkoumá vliv snížené teploty na charakteristiky komerčních lithium-iontových baterií. Teoretická část práce se v nedostatečné míře věnuje degradačním vlivům lithium-iontových baterií pří snížené teplotě. Tato problematiky, které představují vlastní podstatu celé práce, by měla být v práci detailně popsána a rozebrána. Z formálního pohledu práce obsahuje celou řadu nedostatků mezi nejzásadnější bych zmínil chybějící číslování kapitol. Ze stylistického a gramatického pohledu hodnotím práci jak podprůměrnou, práce je plná nejasných, opakujících či zavádějících formulací. Práce obsahuje množství zajímavých výsledků ovšem jejich prezentace, zpracování a vyhodnocení hodnotím jako průměrné až podprůměrné. Práce se omezuje na popis faktických výsledků bez snahy o hlubší analytický přístup získaných dat. Doporučuji přijmout práci k obhajobě s hodnocením 53 bodů

Navrhovaná známka
E
Body
53

Posudek oponenta

Máca, Josef

Diplomová práce pana Bc. Tomáše Bičáka se zabývá vlivem nízkých teplot na parametry komerčních lithium iontových akumulátorů. Práce v celkovém rozsahu 179 stran je rozdělená do tří hlavních částí teoretická část, praktická část a přílohy. Kvalita předložené diplomové práce není na dobré úrovni. Vyskytuje se v ní mnoho chyb jak teoretických, tak chyb z pohledu psaní technického textu. Z teoretických chyb bych zmínil: požití LiCoO2 jako anodový materiál, vyskytují se zde pojmy olivová a spinová struktura nebo elektrická sůl. Autor také nerozlišuje baterie a akumulátor nebo interakční a interkalační. V tabulce 2.1 se odkazuje na křemík jako zajímaví anodový materiál, jehož výhoda je stálost. Nevýhodou křemíku je však jeho velká objemová změna při nabíjení a vybíjení, navíc v tabulce 2.1 se křemík vůbec nenachází. Tvrzení, že ethylen karbonát má vysokou teplotu tání, a proto se používá v iontových akumulátorech také není zcela správné. V textu práce se často opakují informace, které již byly zmíněny. Jako hlavní nedostatky z pohledu technického textu bych zmínil chybějící číslování všech podkapitol, chybějíc odkazy v textu na tabulky 2.2 až 2.10, dvojí popis názvu grafů nebo separátní číslování obrázků a grafů kde grafy nejsou brány jako obrázky. Také příloha B, kde jsou tabulky a grafy které byly použity v diplomové práci, akorát ve větších rozměrech, mi připadá nadbytečná. Naopak velmi kladně hodnotím velké množství měření a časovou náročnost, které student provedl. Změření 200 cyklů na akumulátorech v rámci diplomové práce nebývá obvyklé. Zadání diplomové práce bylo splněno, a i přes víše zmíněné nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 142335