ŠTUMAROVÁ, K. Aronie – zdroj biologicky aktivních látek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Veselá, Mária

Studentka prokázala schopnost samostatně pracovat na zadané téma. K dané problematice získávala nové informace studiem odborných časopiseckých publikací, literatury a z internetu. Zodpovědně a svědomitě přestupovala k experimentálním pracím v laboratoriu. Získané výsledky konzultovala a následně samostatně vyhodnotila.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vespalcová, Milena

Bakalářská práce studentky Kláry Štumarové se zabývá otázkou, zda extrakty z plodů aronie mají antimikrobiální účinky. Studentka použila extrakty vodné a ethanolové, které aplikovala na 3 vybrané mikroorganizmy. Studie doplnila stanovením obsahu vybraných skupin antioxidantů a stanovením celkové antioxidační kapacity. Práce je sepsána na 37 stranách a je členěna obvyklým způsobem. V teoretické části je stručně zmíněna botanická charakteristika aronie a potravinářské využití jejích plodů. Pozornost je také věnována vybraným skupinám biologicky aktivních látek obsažených v aronii. Příliš stručně autorka popisuje použité mikrobiologické metody pro zjištění antimikrobiální aktivity. Posloupnost kapitol v této části práce není zvolena ideálně, autorka poněkud tápe, k některým tématům se vrací: např. kap. 2.1.3 Použití (aronie) na str. 8 a kap. 2.5 Výrobky z aronie na str. 14. Číslování informačních zdrojů není v souladu s tokem textu: např. str. 8 poslední řádek 1. odstavce "....téměř nelze konzumovat syrové. [1] [2] [18]" Pokud se k odstavci vztahuje více informačních zdrojů, jejich čísla se píší do jedné (hranaté) závorky. V teoretické části jsou samostatně číslovány příliš krátké kapitolky, mající pouze 2 řádky a tvořené třeba jen dvěma větami: např. str. 15, kap. 2.5.2 Kompoty nebo str. 15, kap. 2.6.1.1 Difúzně kapková metoda Kapitoly označené nadpisem čtvrté úrovně nejsou vůbec uvedeny v obsahu. Nalezené výsledky jsou zaznamenány do pěti přehledných kapitol 4.1 až 4.5. Jednotlivá stanovení jsou znázorněna sloupcovými grafy. Diskuse k výsledkům je snížena skutečností, že není možné přímo srovnávat autorkou stanovené hodnoty s údaji zjištěnými v literatuře. Koncentrace všech stanovovaných látek udává autorka v g/ml a údaje z literatury uvádí v mg/100 g čerstvých nebo sušených plodů aronie. V textu práce nejsou uvedeny matematické vzorce, podle kterých autorka počítala koncentrace jednotlivých látek. Považovala bych za vhodné, kdyby autorka alespoň v příloze uvedla tabulky s některými naměřenými nebo vypočtenými hodnotami. Grafy jsou sice velmi ilustrativní, ale neposkytují přesné číselné údaje. Nejslabší stránkou celé práce je však jazyková úroveň textu. Nesoulad základních jazykových kategorií, malá vyjadřovací zběhlost, nesrozumitelnost jednotlivých vyjádření. V této oblasti se bude muset autorka v budoucnu velmi zdokonalit. Přes vznesené výhrady hodnotím bakalářskou práci Kláry Štumarové za přínosnou. Všechny cíle byly beze zbytku splněny, většina chyb je způsobena nedostatkem zkušeností při zpracovávání odborného textu. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkovou známkou VELMI DOBŘE – B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Úroveň jazykového zpracování C
Využití literatury a její citace B
Závěry práce a jejich formulace B
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 100159