MALÍNKOVÁ, M. Bydlení+ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kristek, Jan

Markéta Malínková projevila velkou citlivost k tématu a k drobnostem každodennosti života Husovic. Z všednosti, díky „hrabalovské“ poetice, jež jí je vlastní, byla schopná vytvořit originální projekt, který nekřičí, ale soudobě interpretuje husovického ducha a kolorit. Markéta začala analytickou práci průzkumem historie a demografického vývoje, což jí dovedlo až k sociálním otázkám, které tematizuje v celkové urbanistické strategii. Tu pak detailně rozvedla na případové studii jednoho domu – bydlení pro seniory a rodiny s dětmi. Komplexita uvažování, která jde konzistentně od širokého měřítka a strategického myšlení až k architektonické koncepci a detailům (jako je např. užití sklobetonu jako materiálové „mediace“ mezi soukromým a veřejným), dobře prokazuje schopnosti aspirující architektky. I přes občasné pochybnosti, které jsou součástí každé skutečně originální práce, měla Markéta po celý semestr jasný směr bez nutnosti velkých korekcí vedoucími.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Studentka pracovala v průběhu semestru pravidelně, samostatně a s maximálním osobním nasazením.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Pecka, Lukáš

Práce vychází z dobrého urbanistického konceptu synergie parcel v majetku města. Hmotové členění objektů je dobré. Slabinou práce je možná zbytečný důraz na hledání originální formy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C V předměstské struktuře Husovic si studentka vybírá v jednom z bloků dva řadové bytové domy, jeden v ulici Nováčkova, jeden v ulici Dukelská, jež spolu ve vnitrobloku sousedí zahradami. Toto zřetězení historických parcel napříč blokem (dům–zahrada–zahrada–dům) studentka využívá k zástavbě novou strukturou objektů s městskými byty „pro seniory a pro mladé rodiny“ a s novým veřejným průchodem napříč blokem. Návrh správně rozeznává „třípodlažní bytové domy s obchodním parterem v ulici“ a „strukturu drobných objektů ve vnitrobloku“ v podobě domků spojených labyrintem pavlačí. Bohužel návrh nijak neřeší podobu veřejného prostoru v nově utvořené struktuře (kdepak je zeleň?) ani v přiléhajícím uličním prostoru (proč nejsou vstupy provozoven v parteru orientovány do městské ulice?).
Provozní řešení D Navržené bydlení ve formě „blízkého sousedství“ může fungovat. Tedy pokud by bylo provozně dořešené. Jsou opravdu ve dvorních domcích některé ložnice bez oken? (místnosti 1.35, 2.30, 2.31)? Vede opravdu veřejná přístupová lávka ve vzdálenosti cca 1 m před oknem do obývacího pokoje? (místnost 2.29)? Bytovým domům chybí legislativou dané základní společné vybavení (například kočárkárny, nádoby na odpad…). Není řešeno využití podkroví. Samostatnou kapitolou je parkování obyvatel a návštěv na pozemku, které v půdorysech 1. NP není vůbec řešeno. V závěru práce jsou naznačeny dva podzemní zakladače, které však velmi znehodnocují městské funkce parteru – průchod a kavárnu. Podzemní zakladače hluboké 8 m budou nejspíše pro městské malometrážní byty v řadové zástavbě neekonomické.
Technicko konstrukční řešení C Zvolené konstrukční řešení je ekonomické a vhodné. Tedy snad až na použití drahých isonosníků pro kotvení ocelových lávek do fasád. Velmi postrádám ekologický aspekt technického řešení, který je dnes navíc vyžadován legislativou - jak se hospodaří s dešťovou vodou? Z hlediska mikroklimatu chybí vzrostlá zeleň, zelené střechy a přírodní materiály obecně.
Architektonické řešení C Autorka píše ve zprávě, že „celkový ráz návrhu je odrazem vesnickosti Husovic“. Dvorní objekty mají dobré měřítko i proporce. Dobře jsou řešeny uliční fasády domů, které získávají tektoniku v podobě komerčně využitého soklu. Architektonické řešení je jinak dosti schematické. Materiálové řešení fasád dvorních objektů je podle mého názoru pro malometrážní městské byty ekonomicky náročné a samoúčelné (opláštění fasád hliníkovými plechy).
Formální úroveň B Grafická úroveň je velmi dobrá. Ve zprávě mi chyběly bilance (např. počty bytů). Bohužel v axonometrii chybí zobrazení objemových návazností na sousední parcely, což je v husté zástavbě velmi podstatné. V axonometriích etapizace chybí dominanta Husovic - husovický kostel.
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 119077