FEILHAUER, J. Univerzální LED zdroj pro testování vlastností světlovodů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Novák, Lukáš

Hlavním cílem práce bylo realizovat univerzální zdroj proudu, pro testování světlovodů. Práce je rozdělená do 2 kapitol. Student v první kapitole popisuje DC-DC měniče, jejich uplatnění, výhody a nevýhody, dále student popisuje komunikační sběrnice, které následně i využil v konečném zařízení. V další kapitole student popisuje praktický návrh samotného DC-DC měniče. V některých částech chybí porovnání některých součástek s ostatními dostupnými na trhu. Jako například u zvyšujícího a snižujícího zdroje, kde student neporovnal více součástek stejného typu. V dalších kapitolách student uvádí stavový automat pro samotný postup funkce zařízení. Dále student uvádí ještě vyvinuté uživatelské prostředí pro nastavování zařízení, aby bylo nastavování parametrů přívětivé pro uživatele. V poslední kapitole student změřil parametry samotného zařízení/zdroje a teplotu na zařízení. Po celou dobu realizace práce, student pravidelně konzultoval postup práce.. Pro výše zmíněný popis práce i přes menší vžhrady, doporučuji práci k obhajobě s bodovým hodnocením 80 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Chmela, Ondřej

Studentova bakalářská práce se zabývá návrhem LED zdroje pro testování světlovodů automobilových světlometů. V teoretické části se student věnuje hlavně rozdělení DC-DC měničů, srovnává jejich parametry a rozdíly z hlediska jejich použití pro různé aplikace a nakonec popisuje různé typy signálových sběrnic a jejich parametry. Tyto kapitoly, které jsou důležité pro následující praktickou část, jsou nicméně popsány velice stručně a povrchově. To odpovídá i průměrnému využití zdrojů literatury. V samotném textu se vyskytuje množství překlepů, anebo upřesňující popis v textu odkazující se na obrázek, v kterém není nic vyznačeno (viz. obrázek 2.4). V praktické části student řeší již samotný návrh zdroje a v různých kapitolách popisuje postup realizace jednotlivých funkčních bloků. Po obsahové stránce je praktická část zvládnutá dobře a studentovi se evidentně povedlo odvést velké množství práce, počínaje návrhem DPS, osazení součástek a testovacím cyklem zařízení konče. Nicméně, zpracování výsledků, celkový vzhled a ukázka dosažených výsledků je bohužel spíše průměrná. Například student popisuje funkční zařízení a jeho optimalizaci, ale v práci ho nemá nikde ukázáno jako funkční komplet. Taky bych pro příště doporučil některé obrázky lépe zpracovat (např. obr 2.1 – blokové schéma), aby byly lépe čitelné a pro čtenáře přehlednější. Student měl věnovat více pozornosti samotnému zpracování práce a lepší prezentaci dosažených výsledků, kterých dle mého názoru je hodně. Nicméně obsah této práce student splnil v doporučeném rozsahu a i vzhledem k výše zmíněným nedostatkům doporučuji práci k obhajobě a hodnotím známkou C (77 b.).

Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 142775