KUBĚNOVÁ, L. Strategie rozvoje technologického rodinného podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Koráb, Vojtěch

Jedná se o kvalitní práci, po věcné i formálně-grafické stránce zpracovanou na nadstandardní úrovni. Výsledky řešení jsou uplatnitelné v praxi rodinného podniku. Práci doporučuji k obhajobě před státní komisí. K obhajobě nedoporučují žádné doplňující dotazy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A Diplomantka stanovila pro svoji diplomovou práci cíl a tím je: na základě analýzy současného stavu technologického rodinného podniku působícího v oboru oční optiky navrhnout strategii jeho rozvoje a dalšího směřování za účelem upevnění pozice na trhu. Po prostudovní diplomové práce se dá konstatovat, že stanovený cíl byl řešením práce splněn.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Zvolený postup řešení je správný. Pro toto řešení byl zvolen strategický proces. V analytické části byly použity metody strategické analýzy. Tyto metody byly i kvantifikovány. Stanovení strategické pozice rodinného podniku je validní. V návrhové části byl použit návrh strategie rozvoje rodinného podniku. Ve strategii podniku nebyly identifikovány strategické obchodní jednotky a jejich obchodní strategie. Je nastíněna též strategie rodiny. Dá se konstatovat že použité metody jsou adekvátní magisterským kvalifikačním pracem.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A Diplomantka prokázala řešením diplomové práce schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich patřičné závěry.
Praktická využitelnost výsledků A Výsedky dosažené řešením diplomové práce jsou s vysokou pravděpodobností uplatnitelné v praxi rozvoje rodinného podniku. Dle konzultací je autorka, která je členkou rodiny, připravena k implementaci návrhů v prostředí rodinného podniku.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A Po formální i grafické stránce je diplomová práce zpracována na nadstandardní úrovni. Po věcné stránce práce nevykazuje zásadní chyby. Jazykově práce vyhovuje, překlepů práce obsahuje minimální počet. Rozsahem (140 stran) práce přesahuje zadání.
Práce s informačními zdroji, včetně citací B Práce obsahuje kvalitní seznam literatury. Autorka se zdroji v textu práce pracovala a citovala je. Prokázala tak schopnost práce s literárními zdroji dle ČSN ISO 690. V práci mohlo být použito více anglických zdrojů.
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bumberová, Veronika

Celkově je diplomová práce zpracovaná na velmi dobré úrovni. Výše zmiňované připomínky neovlivňují kvalitu výsledků a naplnění cíle. Otázka č. 1: V návrzích tvrdíte, že z hlediska velikosti i zaměření nové pobočky, budou pro zabezpečení provozu dostačující dva noví zaměstnanci. Z jakých dat nebo analýzy kapacit zdrojů vycházíte? Otázka č. 2: Jaké jsou očekávané výsledky (cíle) ve vazbě na navrhované akce? Pokuste se vysvětlit přínos v návaznosti na kalkulaci nákladů navržených akcí (existence převisu tržeb/výnosů nad náklady nebo jiné nefinanční ukazatele).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B Autorka se v práci snaží postihnout problematiku strategického rozvoje rodinného podniku z velmi široké perspektivy (generační nástupnictví, udržení pozice, další růst), což způsobilo roztříštění sil. Nicméně, výsledky analýz podporují návrhy akcí ve vybraných oblastech. Práce je s ohledem na hlavní cíl a stanovené dílčí cíle práce zpracovaná na relativně velmi dobré úrovni.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Vymezení problému v práci je na relativně velmi dobré úrovni, včetně popisu cílů práce, nicméně svou robustností a širokým zaměřením (generační předávání, udržení a zlepšení stavu, další růst) evokuje zpracování nad rámec rozsahu standardní diplomové práce. Dále není jasné, proč autorka vybírá analytické metody ve vazbě na sledované cíle a řešení problému. V práci jsou použity standardní analytické metody, podpořené zejména sběrem sekundárních dat pro následnou analýzu a zhodnocení kontextu podnikání včetně rozhovorů s majitelem. Velice chválím za kvalitní zpracování lokalizační analýzy v návrzích práce. S ohledem na orientaci strategie majitele formou udržení pozice skrze spokojenosti zákazníků, by součástí analýz mělo být primární šetření spokojenosti současných ("věrných") klientů s nabízenými produkty a službami. V rámci návrhů se objevují tzv. "gap analýzy" zdrojů a schopností pro implementaci navržených akcí. V práci jsou dodrženy postupy a metody, které jsou stanoveny v metodice zpracování.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B Z hlediska schopnosti interpretovat dosažené výsledky z analýz a vyvozovat z nich závěry je na velmi dobré úrovni. V analytické části chybí logika řazení jednotlivých analýz v návaznosti na řešenou problematiku (tzv. poradensko-konzultační charakter získávání dat tj. logický a kontextuální charakter od interního seznámení se společností, jejím fungováním, potřebami a rodinného kontextu, k externímu posouzení trhu a obecných makroekonomických faktorů pro další směřování). V důsledku této obrácené logiky řešení problémů dochází k absenci zvažování relevantních faktorů (legislativní a zákonné uchopení problematiky generačního nástupnictví) nebo dokonce zařazení nesprávných interpretací faktorů (např. popis vývoje interní finanční situace společnosti v rámci obecných ekonomických faktorů na str. 44, místo vývoje oboru (např. cz-nace), na kterém působí, či vývoj cen materiálů a dalších zdrojů pro výrobu a logistiku apod.). Naopak, chválím zvažování faktorů životního stylu, který vede ke zvýšení počtu diagnostik vedoucích k poruchám zraku nebo velmi pěkně propracovanou analýzu konkurence dle lokace (bohužel už ne z pohledu užívaných technologií), dodavatelů nebo zhodnocení faktorů modelu 7S. Klíčová zjištění z provedených analýz jsou zanesena do přehledných dílčích tabulek a následně podrobeny další analýze a celkové evaluaci. Spíše rada je, že z hlediska SWOT analýzy musí docházet k redukci pouze relevantních faktorů na vybalancovaný počet v rámci každé z kategorií pro další multikriteriální analýzu (možná proto došlo k "nadhodnocení" faktorů a výsledek formou agresivní růstové strategii, která, ale není vůbec v souladu s orientací majitele). Do budoucna, je lepší využít kvalitativní přístup k evaluaci faktorů a následně vybírat priority akcí v rámci kvadrantů s cílem minimalizace slabých stránek a hrozeb a pak pokračovat na více ofenzivní akce (logika návrhů: T-W, W-S, T-S, S-O).
Praktická využitelnost výsledků B Práce je v praxi reálně použitelná jako podklad pro rozhodování jednatelů a implementaci navržených akcí. Nicméně, v úvodě návrhů vyvstává otázka, zda cílem práce bylo navrhnout novou korporátní strategii společnosti (poslání). V návrzích dochází k zmatkům typu začlenění informační podpory do firmy pod kapitolu 4.2 Strategie podniku (špatné uchopení hierarchické logiky) nebo je tedy kapitola popsána neodborným uchopením skutečného problému (vznikl problém v návaznosti na použití nevhodně zvolené evaluace výsledků maticí IE). Autorka měla dané akce umístit v rámci vhodné typologie rozčleněné dle časového rámce a/nebo typologií strategií (status squo, ofenzivní, defenzivní, turn around apod.). Oceňuji zvažování variant typu IS/IT, nicméně zde chybí multikriteriální analýza. Od kapitoly 4.2.2 figurují již návrhy akcí, které svým charakterem již spadají do více ofenzivní či růstově orientované strategie, a tudíž neodráží zlepšování současného stavu v podobě slabých stránek. Návrh na zřízení nové pobočky obsahuje velice dobře propracovanou lokalizační analýzu, a taktéž chválím za akční plánování (implementaci) v rámci každého návrhu, v níž jsou firmy v praxi často slabé. Není však jasné, proč dochází k analýze a zhodnocení charakteru "rodinnosti" až v návrzích (analýza v této oblasti by si zasloužila hlubší míru propracování). Kapitola 4.5 svým obsahem neodpovídá souhrnnému finančnímu zhodnocení návrhů či rozpočtu, chybí zde důležitá informace v podobě přínosů, a tím jsou očekávané výnosy/tržby.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Teoretická, analytická a návrhová část jsou navzájem obsahově a logicky propojeny. Magisterská práce by již neměla obsahovat vysvětlení triviálních pojmů typu co je to podnik, podnikatel či podnikání. Místo toho se autorka měla prvotně zaměřit na problematiku řízení strategického rozvoje společnosti, kde technologie a výroba, tvoří důležitou subkategorii celého systému (v důsledku toho vznikají duplicity např. kapitola č. 2.7.2.), a až pak končit specifikami strategického řízení malých či rodinných firem. Kapitola 2.8 a 2.8.1 tak působí vytržené z celého kontextu problematiky a na ní navazující analýzy.
Práce s informačními zdroji A V práci je s citacemi pracováno na výborné úrovni s ohledem na veřejné dostupné informace a knižní literaturu. Malou výtku mám v případě realizovaných rozhovorů a interpretace dat z nich získané, a to formou přímých citací (např. str. 65, majitele společnosti tj., „Napřed musíš dát, a pak dostaneš“), kde zdroj má být uveden přímo za nimi, a ne až za celým odstavcem s dalším kontextem a obsahem problematiky.
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 142656