DOČEKAL, D. Bluetooth vibrační vyzvánění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Povalač, Aleš

Zadání bakalářské práce bylo zaměřeno na vývoj miniaturního zařízení pro vibrační signalizaci vyzvánění telefonu. Základní koncepce byla velmi jednoduchá, předpokládala spárování Bluetooth modulu a příjem informace o příchozím volání pomocí Headset profilu. Požadována byla minimalizace rozměrů zařízení a proudového odběru. Student toto téma zpracoval a v podstatě splnil všechny požadavky kladené v zadání práce, většinou však jen nejjednodušším možným způsobem. Zvolený Bluetooth modul funguje pouze jako virtuální sériový port, bylo tedy nutné vytvořit aplikaci na mobil, která se stará o posílání stavových údajů. Firmware pro mikrokontrolér je jednoduchý, přesto zřejmě obsahuje chyby (PD7 pro spínání vibračního motorku má klidový stav v log. 0, čekání 20s je blokující bez možné reakce na příkaz atd.). Navržený hardware byl na několik pokusů miniaturizován, předložená třetí revize je akceptovatelná, i když původním záměrem bylo vyvinout mnohem menší zařízení. Po formální stránce je práce na nízké úrovni, vlivem častých stylistických chyb a místy podivné skladby vět se velmi špatně čte. Obsahuje pravopisné chyby (zejm. čárky) a značné množství drobných odborných chyb a nepřesností, málokdy však zásadních. Některé údaje jsou v textu opakovány vícekrát. Student byl během řešení aktivní a pravidelně využíval konzultací. Přes uvedené výtky ke kvalitě bakalářské práce ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Dušek, Martin

Student se v práci věnuje zařízení, připojitelnému přes rozhraní Bluetooth, které má signalizovat novou textovou zprávu a nebo volání na mobilním telefonu. Rozhraní a vybraný modul jsou popsány v úvodní části, ale ne vždy zcela srozumitelně a přesně, např. tab. 1.1 ne zcela souhlasí s textovým popisem výše v textu. Ačkoliv jsou v práci popsány AT příkazy pro nastavení a ovládání modulu, výsledná realizace modulu využívá v základním nastavení a pouze jako virtuální sériovou linku, po které aplikace v mobilním telefonu posílá tři nepotvrzované příkazy (tedy znaky v ASCII: ‚0‘ – SMS, ‚1‘ – RING, ‚2‘ – STOP) přes UART do mikrokontroléru. Jeho firmware je minimalistický, obsahující pouze dvě proměnné, ze kterých deklarované pole ‚Buffer‘ není dále využito. Hlavní a vlastně jedinou funkcí je ovládání LED1 (LED2 je stále sepnuta) a motorku vibrací, kde motor v klidovém stavu stále běží a je pouze přerušován při příchozí události, tj. MCU dle hodntoy ASCII znaku přijatého na UART provede jednu ze dvou sekvencí vypínání a zapínání těchto periférií. Absence jakéhokoliv sleep režimu a zvolený takt mikrokontroléru 8 MHz se zřejmě také podepsal na celkové spotřebě (nepočítaje motorek a LED2) a proto je předpokládaná doba provozu na tři AA baterie cca 19 hodin. Jako pozitivum hodnotím aplikaci do mobilního telefonu, která není sice složitá, ale je v práci podrobně rozebrána a to včetně vývojového prostředí. Členění textu je logické, ale některé realizační kapitoly by měly být spíše součástí úvodu, např. kapitoly o UART, USART a ISP, která by mohla včetně nepříliš kvalitního obrázku být zcela vypuštěna. Zadání je však i přes tyto výtky splněno, ovšem student pojal vypracování opravdu jen velmi minimalisticky a myslím si, že z takto zajímavého tématu mohlo vzniknout hodnotnější zařízení.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 73146