PETRÁK, L. Návrh a realizace řídící jednotky vnitřního prostředí akvária [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejčí, Petr

Student ve své BP práci zpracovával téma řízení vnitřního prostřední akvária. Přesto, že vytvořil zařízení, které dle stručného popisu ze závěru práce funguje dostatečně, mám k celé práci a vlastně i k přístupu studenta řadu výhrad. BP měl pan Petrák obhajovat již v loňském roce. Přes funkční řešení řídící jednotky nebyl schopen předložit k posouzení text práce, který by byl hoden obhajoby. Celá práce, přes řadu doporučení, obsahuje značnou nevyváženost mezi „opisováním datasheetů“ k jednotlivým komponentům navržené řídící jednotky a vlastní prací studenta, která je prezentována nedostatečně a někdy i značně nepřehledně. Student je nesporně schopen technického řešení problému. Schopnost prezentovat svou práci psaným textem je ale velice slabá. Přes tyto výtky považuji výsledek práce za funkční a použitelný pro plánovaný účel a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Formánek, Martin

Předložená bakalářská práce pana Petráka se zabývá návrhem řídicího systému pro osvětlení a ohřev akvária. První část práce – rešerše je zoufale krátká. Celý její obsah je sepsán v jediné stránce, na které jsou velmi stručně popsány tři produkty pro řízení akvarijního osvětlení. Bohužel téměř celá rešerše je doslovným přepisem datasheetů výrobce. Zpracování prvního cíle práce proto považuji za velmi špatné až nedostačující. Po uvedení požadavků a postupu řešení následuje praktická část práce. Autor nenavrhuje vlastní desku plošných spojů s mikrokontrolérem, ale volí cestu spojování koupených modulků. Většina kapitoly je z velké části bohužel opět jen přepisem datasheetů. Zde je popisem jednotlivých modulů věnováno až moc prostoru a text je zbytečně natahován fakty, které jsou pro čtenáře absolutně nepodstatné. Naopak např. v kap. 4.5 věnované "vlastnoruční dělané konstrukci" pro ovládání LED pásků postrádám jakékoliv smysluplné schéma zapojení desky, a místo toho se dozvídám, že koupený ovladač umí přesně 167,777,216 barevných odstínů. Pro představu bych místo detailních záběrů na jednotlivé moduly uvítal fotografii celé soustavy. Ta přichází v okleštěné podobě až v samotném závěru. V poslední kapitole 5 autor naprogramuje mikrokontrolér a webové rozhraní. Program je napsán na slušné úrovni a autor zde musel prokázat znalosti různých programovacích jazyků. Po formální stránce je avšak tato kapitola opět napsána zbytečně velmi detailně s informacemi, které do této části práce nepatří a kazí dojem z celkové práce, které bylo vykonáno nezpochybnitelně mnoho. Práci hodnotím celkovým hodnocení "D" a po zodpovězení na otázky doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 137133