ŠŤASTNÁ, V. Opakovatelnost elektrochemické detekce vybraných látek na uhlíkové tištěné elektrodě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Majzlíková, Petra

Studentka Veronika Šťastná se v rámci svojí bakalářské práce zabývala studiem opakovatelnosti voltametrického měření na tlustovrstvých tříelektrodových systémech (senzorech) s uhlíkovou pracovní elektrodou. Zadání své bakalářské práce splnila v plném rozsahu. V teoretické části věnovala svoji pozornost elektroanalytickým metodám, technologii tlustých vrstev, základním statistickým pojmům a možnostem využití tlustovrstvých uhlíkových elektrod v elektrochemické analýze. Teoretickou část studentka vypracovala zcela samostatně, vhodně a přehledně ji rozčlenila a při jejím vypracování prokázala schopnost samostatně vyhledávat a zpracovávat anglicky psané vědecké publikace. Studentka se pravidelně účastnila dohodnutých schůzek a docházela do laboratoře, kde zcela samostatně prováděla veškeré experimenty. Využívala konzultací a projevovala zájem o studovanou problematiku. Naměřená data vyhodnotila, přehledně zpracovala do grafických závislostí a tabulek a dosažené výsledky na základě připomínek a konzultací v práci vhodně diskutovala. Předkládaná práce splňuje požadavky pro bakalářskou práci, a i když studentka nedodržela všechna základní typografická pravidla, lze úroveň práce hodnotit jako velmi dobrou. Doporučuji ji k obhajobě a hodnotím stupněm B 86 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Prášek, Jan

Předmětem bakalářské práce byla oblast elektrochemických senzorů pro detekci látek ve vodných roztocích. Dle zadání měla studentka prostudovat problematiku tlustovrstvých elektrochemických senzorů, vybrat vhodné látky pro detekci na uhlíkové pracovní elektrodě a na nich poté studovat a statisticky vyhodnotit opakovatelnost měření. Úkol vyžadoval zpracování množství literatury z oblasti elektrochemických metod pro stanovení látek rozpuštěných v roztocích, tlustovrstvé technologie a její využití v oblasti elektrochemických senzorů a statistiky pro vyhodnocování výsledků. Zde studentka prokázala dostatečnou schopnost nalézt a použít odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. Studentka splnila zadání v plném rozsahu. Jednotlivé části práce uspořádala v logickém sledu tak, že tvoří ucelený a souvislý pohled na řešení zadané problematiky. Kvalita zpracování této bakalářské práce odpovídá požadovanému standardu. V úvodní části práce se studentka zabývá elektrochemickými metodami, tlustovrstvou technologií a statistikou pro hodnocení opakovatelnosti měření. Velmi oceňuji rešerši na aplikace uhlíkových tištěných elektrod pro elektrochemickou detekci, kterou studentka zpracovala z deseti cizojazyčných vědeckých článků. V praktické části práce se studentka zabývá detekcí dvou vybraných látek a to standardního redoxního systému ferro/ferrikyanidu draselného pro hodnocení chování systému a kyseliny askorbové, jako jednoho představitele elektrochemiky běžně detekovatelných látek. Použitou metodiku a získané výsledky studentka přehledně uvedla do tabulek a příslušných grafických závislostí. Ze získaných výsledků pak provedla nutné statistické vyhodnocení, které rovněž přehledně uvádí a diskutuje. Použitou metodiku pro získání výsledků a výběr dat pro vyhodnocení považuji za vhodně zvolené. Vlastní vyhodnocení získaných dat odpovídá běžným standardům. Pozastavuji se pouze nad řazením jednotlivých výsledků v tabulkách a grafech, kdy studentka výsledky uváděla chronologicky, čímž jsou v tabulkách (tab. 3 a 4) a grafu na obr. 23 data řazena nelogicky od nejvyšší po nejnižší vstupní hodnotu. Doporučil bych i sjednotit počet desetinných míst v tabulkách. Formální zpracování diplomové práce je na dobré úrovni. Přesto se zde vyskytly mimo výše uvedené další drobné nedostatky, jako je zřejmě nedopatřením mylně napsaná jednotka koncentrace mM.dm-3. Navíc v práci není dodržen jednotný zápis jednotky koncentrace. Popis osy x na obr. 20 není správný. Některá literatura uvedená v seznamu použité literatury není nikde v práci citována. Svými výsledky práce přispívá k řešení problematiky v oblasti rychlé detekce látek v medicíně a životním prostředí. Práci doporučuji k obhajobě a klasifikuji ji hodnocením B 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 65552