MACH, L. Simulace a realizace laboratorního napájecího zdroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Šotner, Roman

Student měl za úkol posoudit několik koncepcí regulovatelných laboratorních napájecích zdrojů (převzatých či vlastních modifikací), navrhnout je pro výstupní napětí 0-30 V s nastavitelnou proudovou pojistkou. Kritéria byly rozsah regulace výstupního napětí a funkce proudové pojistky, zatěžovací charakteristiky, zvlnění výstupního napětí a složitost. Několik zapojení je vhodně porovnáno dle výše uvedených kritérií, kde vlastnosti byly zjišťovány simulacemi v PSpice. Dvě vybrané realizace byly shledány vhodné k aplikaci digitálních potenciometrů pro dosažení elektronického řízení zdroje a podrobeny detailní analýze stejnosměrných poměrů v obvodu podpořené výpočty a srovnány s výsledky simulací stejnosměrné analýzy na počítači. Obě realizace ověřil i experimentálně. Dalším krokem byl návrh pomocných zařízení a softwaru pro řízení zdroje, čehož se student zhostil celkem úspěšně a digitální řízení i prakticky zprovoznil. Celý symetrický napájecí zdroj vyrobil. Výsledek je srovnatelný s profesionálními přístroji dostupnými na trhu. Velmi si cením píle a aktivity studenta, který projevil velkou snahu a zápal. Nejasnosti chodil pravidelně konzultovat. V textu práce se objevuje několik překlepů či hůře srozumitelných formulací. Obrázky a grafická úprava práce je ucházející. Navrhuji hodnocení A/91 b.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Koton, Jaroslav

V práci autor popisuje čtyři konkrétní realizace napájecích zdrojů s možností proudového omezení. Činnosti jednotlivých prvků a částí jsou jasně popsány. Slovní zhodnocení chování jednotlivých zdrojů v kap. 1.3.5 je však nevhodně pojato, již vzhledem k tomu, že autor neodkazuje na jednotlivé výsledky simulací. Ve stejné kapitole pak autor dochází k závěru, že obvod z obr. 1.27 "vykazuje nejhorší vlastnosti co se týče zatěžovacích charakteristik". Neuvádí však, na základě jakého parametru k takovému závěru přišel. Kvalitu po odborné stránce snižuje netechnické vyjadřování autora v některých částech práce. Vyjma zdroje č. 1 autor vždy odkazuje pouze na první ze skupiny zatěžovacích charakteristik. Na tab. 1.1 až tab. 1.8 pak autor v textu neodkazuje vůbec. Čtenář tak není motivován se těmito výsledky blíže zabývat. Kvalita většiny obrázků je nízká, což v některých případech značně znesnadňuje jejich čtení. Hlavním přínosem práce se pak vlastní návrh dvou napájecích zdrojů dle zadaných parametrů. Byl proveden numerický návrh jednotlivých prvků a následně i praktická realizace a ověření činnosti, přičemž jeden z nich byl plně kompletován do podoby stolního laboratorního zdroje. Současná podoba takto realizovaného zdroje však dovoluje změnu napětí a proudu pouze pomocí stolního počítače, což značně omezuje jeho praktické využití.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 31146