KUČÍREK, M. Řízený usměrňovací můstek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Jankovský, Jaroslav

Kandidát se zhostil daného úkolu poměrně úspěšně. Pod podrobným technickým vedením realisoval zcela nový prvek (Embeddet usměrňovač), u kterého je především technologické zpracování zcela originální a bylo třeba vyřešit řadu technických úskalí. Nejrizikovějšími doposud nevyzkoušenými technologickými kroky bylo především chování zapájených čipů DFN při vysokoteplotním zalisování do vrstvy FR4 s následným chemickým prokovením otvorů. Úspěšná realisace hotového kusu ukázala, že tato cesta je možná i pro složitější obvodové sestavy v 3D systémech. Poděkování patří současně firmě ČeMeBo Blansko s.r.o. za provedení některých nestandardních operací na DPS. Během vypracování bakalářské práce kandidát projevil schopnost se zorientovat v obtížné technologické problematice a účinně spolupracovat. Bakalářská práce je zpracována přehledně a pěkně. Některé drobné formální chyby nesnižují její hodnotu. Zadání bylo zcela splněno, aktivita studenta byla průměrná, formální zpracování a práce s literaturou velmi dobré.

Navrhovaná známka
C
Body
73

Posudek oponenta

Řezníček, Michal

Bakalářská práce se zabývá realizací řízeného usměrňovacího můstku ve formě tzv. embeded systému. Student v teoretické části práce popsal Graetzovo zapojení diodového usměrňovače, který byl základem vlastního řízeného usměrňovacího můstku. U tohoto zapojení také dle zadání vyjádřil ztráty způsobené úbytky na diodách. Popis praktické části práce se jeví poněkud strohý. Tato část je doplněna mnoha obrázky, ovšem chybí zde poněkud detailnější popis jednotlivých technologických kroků. Jako příklad uvádím kapitolu „9.5.2 Poruchy po přetavení“, kde student uvádí poruchy vzniklé při pájení. Čtenář se však již nikde v práci nedozví, jestli byly poruchy odstraňovány, popřípadě jak. Ve stejné kapitole je pak uveden graf / obrázek 18, který by bez přiložené tabulky neměl takřka žádnou vypovídací hodnotu. Podobných prohřešků je v práci více. Taktéž formální stránka by mohla být na lepší úrovní (kvalita některých obrázků, formátování, překlepy). Na této práci naopak velmi kladně hodnotím to, že se celou realizaci podařilo dotáhnout do zdárného konce v podobě fungující (byť jediné) součástky. Sama skutečnost realizovat zapojení jako embeded systém je u studenta bakalářského studia obdivuhodná. Na závěr musím konstatovat, že i přes zmíněné nedostatky je práce zdařilá, technicky velmi zajímavá a splňuje požadavky zadání v plné míře.

Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 85930