VIDA, M. Plastové díly automobilů se sníženou škrábatelností [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Jančář, Josef

BP byla vypracována na aktuální téma deformační odezvy polymerních nanokompozitů studovaných na systému PMMA/silika se zameřením na potenciální aplikace v exteriérových součástech automobilů vyžadujících zvýšenou odolnost proti poškrábání. Výběr materiálů, podmínky měření i výsledky měření jsou velmi dobré včetně rozsahu práce. Výběr použité literatury, který zahrnuje především učebnice a skripta v češtině, kde bohužel není dostatek moderních informací o vztazích mezi strukturou a vlastnostmi těchto materiálů, není příliš vhodný a tomu odpovídá i kvalita rešeršní části práce. Práce je členěna přehledně, ale bylo by možné zlepšit grafickou prezentaci výsledků. Forma sloupcových grafů není pro interpretaci příliš vhodná a naměřená data jsou navíc prezentována pouze v surovém stavu bez patřičného analytického zpracování. Velmi zajímavé jsou výsledky frekvenčních sweepů, které však zůstaly bez jakékoliv interpretace. Přes tyto nedostatky je práce na velmi slušné úrovni a splňuje všechny požadavky kladené předpisy FCH VUT v Brně na bakalářskou práci v oboru Chemie materiálů

Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kučera, František

Diplomová práce je zpracována formálně na poměrně dobré úrovni, překlepy se v práci vyskytují ojediněle, vytknout lze poměrně časté používání ukazovacích zájmen. Kriticky je třeba hodnotit obsahovou stránku bakalářské práce. Teoretická část je zpracována logicky a dostatečně čtivě, podává přehledné informace o definici, přípravě a vlastnostech nanokompozitů, chybí však časopisecká rešerše. Odkazy na 4 mezinárodní časopisy jsou uvedeny až v experimentální části, číslování odkazů mělo být vzestupné. Zcela chybí cíl práce, který je na dvou řádcích odbyt v úvodu. Experimentální část je přiměřeného rozsahu a je velkou škodou, že chybí vrypovací testy i zdůvodnění proč nebyly provedeny. Výsledky jsou prezentovány přehledně a srozumitelně, nicméně není zmíněn počet opakovaných měření. V práci zcela chybí souvislosti mezi měřenými veličinami a škrábatelností. Nejslabší částí bakalářské práce je závěr. Na 10. a 13. přebývá zvratné zájmeno „se“ a místo prakticky využitelných výstupů jsou uvedeny ničím nepodložené hypotézy a spekulace. Celkově hodnotím práci známkou C - dobře.

Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 37139