ANDERLE, M. Vývoj modelu kalcinace pro ANSYS Fluent [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Vondál, Jiří

Student po celou dobu pracoval velmi samostatně především v oblasti práce s literaturou a přípravě rešerše. Vlastními silami se mu podařilo zvládnout komplikovanou oblast proudění s chemickými reakcemi a provést identifikaci a adekvátní nastavení dostupných modelů vhodných pro řešení kalcinace. Při přípravě práce bylo hlavním problémem nezvládnutí časového harmonogramu, což se projevilo na značném zpoždění. Nejvíce utrpěla část s vytvořením vlastního modelu kalcinace pro ANSYS Fluent, jež by zohledňoval více fyzikálních a chemických vlivů na rychlost kalcinace. I přes to, že proběhly přípravné práce a konzultace na toto téma, tak v práci tato část úplně chybí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Hájek, Jiří

Předložená diplomová práce se zabývá výpočtovým modelováním kalcinace v komerčním programu ANSYS Fluent. Je nutno podotknout, že tento program neobsahuje sub-model určený přímo pro modelování tepelného rozkladu vápence, takže úkol stanovený v názvu práce je smysluplný a také poměrně ambiciózní. Vývoj modelu kalcinace je v práci podložen stručnou rešerší dříve použitých přístupů jiných autorů, která trochu postrádá kritický nadhled, ale poskytuje představu o možných metodách popisu. Vlastní vývoj modelu je nicméně reprezentován nalezením konkrétního sub-modelu pro povrchově reagující částice (MSR) z nabídky nástrojů použitého výpočtového programu a vložením empirických kinetických parametrů jednokrokového mechanismu kalcinace. Diplomant zmiňuje pokus o doplnění modelu o jisté nestandardní parametry pomocí uživatelské funkce, avšak z prezentace výsledků není patrné, zda byla využita, respektive jaký byl její přínos. Zhodnocení výsledků simulací je podepřeno na první pohled cenným srovnáním s naměřenými daty. Avšak po bližším prozkoumání lze konstatovat, že hodnocení výsledků je provedeno spíše formálně, bez hlubšího věcného posouzení aplikovaného modelu. Použitý model je poměrně hrubou aproximací a diplomová práce poskytuje dílčí informace, využitelné pro vyhodnocení jeho možného praktického nasazení. Úplné vymezení schopností použitého modelu tak zůstává i po přečtení práce otevřenou otázkou. Zpracování textu je na dobré formální úrovni s nízkou frekvencí překlepů a nepřesností. Náročnost práce odpovídá průměru. Konstatuji, že autor splnil stanovené cíle. Navzdory uvedeným připomínkám proto mohu práci doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 108212