Automatická konfigurace pracovních stanic Cisco akademie

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Diplomová práce je zaměřena na problematiku práce se vzdálenými stanicemi spojenou se správou laboratoře Cisco akademie. Operace se stanicemi, tedy správa laboratoře, je prováděna v prostředí operačních systémů Linux. První část práce obsahuje popis laboratoře, její síťovou architekturu a softwarové vybavení. Dále je zde popsán nástroj VMware určený pro virtualizaci počítačových stanic, při níž je vytvořena virtuální stanice, na které je spouštěn další operační systém. Poté je popsána problematika příkazového interpretu, jeho funkce a možnosti. Hlavní pozornost je věnována příkazovému interpretu Bash a vytváření skriptů. Jsou zde popsány základní nástroje pro síťovou komunikaci se vzdálenými stanicemi. Především pro zabezpečenou komunikaci, tvorbu autentizačních klíčů a také nástroj pro nahrávání dat na více stanic současně. V práci je také obsažen popis přístupových práv k souborům a adresářům. Cílem této práce bylo vytvoření skriptů v programovacím jazyce Bash. Skripty jsou zaměřeny na práci se stanicemi v laboratoři. Jsou dílčí částí společného projektu pro správu této laboratoře. Byly vytvořeny pro spolupráci s webovým rozhraním a databází MySQL, kterou vytvořil Bc. Zdeněk Hrabal. Skripty jsou určeny pro zjišťování informací o stanicích a virtuálních systémech. Dále pak nahrávání obrazů a konfiguračních souborů virtuálních systémů na vzdálené stanice. Je umožněno nahrávání souborů i adresářů. Další skripty se zabývají mazáním a změnou práv vybraných souborů a adresářů. Zde je využito spouštění příkazů s oprávněním superuživatele. Byly vytvořeny také skripty pro zapínání a vypínání pracovních stanic v laboratoři. Pro řešení výše popsané problematiky bylo zvoleno vytváření více skriptů z nichž každý plní určitou část zadání. Formát vstupních a výstupních dat skriptů byl zvolen s ohledem na spolupráci s webovým rozhraním a databází. Data jsou realizována formou vstupních a výstupních souborů. Výstupní informace a průběhy prováděných operací jsou zobrazovány prostřednictvím webového rozhraní. Skripty jsou společně s webovým rozhraním umístěny a spouštěny ze školního serveru adela.utko.feec.vutbr.cz. V práci je také uvedeno nastavení přístupových práv pro pracovní adresáře a soubory virtuálních systémů a skriptů.
My thesis is focused on the subject of working with distant stations connected with the laboratory control of Cisco academy. Station operations, i.e. laboratory control, have been carried in the environment of the Linux operating systems. The first part of the thesis includes a description of the laboratory, its network architecture and software equipment. Also, the VMware tool is described here. VMware tool is intended for virtualization of computer stations, where the virtual station is created. In this virtual station another operating system may be run. The problems of the command interpreter, its function and possibilities are described here too. Main attention is devoted to the Bash command interpreter and to the creation of the scripts. There are descriptions of the basic tools intended for the network communication with the distant stations. Among the most important parts belong the protected communication, the production of the autentization keys as well as the tool for data recording on more stations at the same time. The description of the access rights to the files and directories is included too. The target of this thesis was to create the scripts in the Bash programming language. The scripts are focused on working with the laboratory stations. They are the sublayers of the common project for this laboratory control. They were developed for the cooperation with the the web interface and MySQL database, created by Bc. Zdeněk Hrabal. The Scripts are intended for the finding information about the stations and virtual systems, and also for the recording images and configuration files of the virtual systems at the distant stations. Recording files and directories is enabled too. The other scripts deal with the erasing and changing of the rights of the particular files and directories. Setting commads with the super-user competence is used at this place. The scripts for the switching on and off the laboratory workstations were created too. To solve the problem described above I chose to develope more scripts. Each of them subserves the particular part of the task. The form of the input and output data of the scripts was select with the reference to the cooperation with the web interface and database. The data are implemented by the form of the input and output files. The output information and the process of the carried operations are displayed through the web interface. The scripts together with the web interface are placed and run from the school server adela.utko.feec.vutbr.cz. In the thesis the settings of the access privileges for the current directories and the files of virtual systems and scripts are presented too.
Description
Citation
HOMOLKA, J. Automatická konfigurace pracovních stanic Cisco akademie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Telekomunikační a informační technika
Comittee
doc. Ing. Karel Němec, CSc. (předseda) prof. Ing. Dan Komosný, Ph.D. (místopředseda) doc. Ing. Leoš Boháč, Ph.D. (člen) doc. Mgr. Pavel Rajmic, Ph.D. (člen) doc. Ing. Petr Číka, Ph.D. (člen) Dr. Ing. Jiří Přibil (člen) Ing. Jiří Přinosil, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2009-06-10
Defence
Jaké výhody přináší použití skriptovacího jazyka Bash oproti jiným možnostem?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO