Řešení pro clusterování serverů

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
V práci je uveden rozbor Open Source Software (dále jen OSS), který umožňuje využívat a vytvářet počítačové clustery. Je zde prozkoumána problematika clusteringu a sestavování clusterů. Veškeré instalace konfigurace a správa clusteru byly prováděny na operačním systému GNU/Linux. Je zde uveden OSS umožňující sestavit úložný cluster, cluster s rozložením zátěže, cluster s vysokou dostupností a výpočetní cluster. Teoreticky byly rozebrány různé druhy benchmarků, pomocí kterých je pak měřen výkon a ten je možné dále srovnávat, např. se seznamem TOP500 nejvýkonnějších clusterů dostupným online. Praktická část práce se zabývá porovnáním výkonu výpočetních clusterů. S několika desítek výpočetních uzlů byl sestaven cluster na který byl nainstalován balík OpenMPI, který umožňuje paralelizaci výpočtů. Následně byly provedeny testy s programem High Performance Linpack, který pomocí výpočtů lineárních rovnic stanoví výkon celku. Testoval se také vliv paralelizace na algoritmus PEA. Pro praktické využití clusteru byl testován program John The Ripper na luštění přihlašovacích hesel. V práci je uvedeno množství grafů objasňujících funkci a hlavně znázorňující dosažené výsledky.
The work is given an analysis of Open Source Software (further referred as OSS), which allows use and create computer clusters. It explored the issue of clustering and construction of clusters. All installations, configuration and cluster management have been done on the operating system GNU / Linux. Presented OSS makes possible to compile a storage cluster, cluster with load distribution, cluster with high availability and computing cluster. Different types of benchmarks was theoretically analyzed, and practically used for measuring cluster’s performance. Results were compared with others, eg. the TOP500 list of the best clusters available online. Practical part of the work deals with comparing performance computing clusters. With several tens of computational nodes has been established cluster, where was installed package OpenMPI, which allows parallelization of calculations. Subsequently, tests were performed with the High Performance Linpack, which by calculation of linear equations provides total performance. Influence of the parallelization to algorithm PEA was also tested. To present practical usability, cluster has been tested by program John the Ripper, which serves to cracking users passwords. The work shall include the quantity of graphs clarifying the function and mainly showing the achieved results.
Description
Citation
ČECH, M. Řešení pro clusterování serverů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Telekomunikační a informační technika
Comittee
doc. Ing. Karel Němec, CSc. (předseda) prof. Ing. Dan Komosný, Ph.D. (místopředseda) doc. Ing. Leoš Boháč, Ph.D. (člen) doc. Mgr. Pavel Rajmic, Ph.D. (člen) doc. Ing. Petr Číka, Ph.D. (člen) Dr. Ing. Jiří Přibil (člen) Ing. Jiří Přinosil, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2009-06-10
Defence
Vysvětlete, co je to "ramdisk," uveďte výhody a nevýhody jeho použití. Vysvětlete, proč mohou 32b operační systémy pracovat na hardwaru, který je označován za 64b.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO