ROLE NEINSTITUCIONALIZOVANÉHO SOUKROMÉHO KAPITÁLU V PODMÍNKÁCH NOVĚ ZAKLÁDANÝCH PODNIKŮ A JEJICH ROZVOJOVÝCH FÁZÍ

Abstract
Disertační práce se zabývá charakteristikami Business Angel investorů působících v České republice a identifikuje jejich přístupy k hodnocení podnikatelských projektů. Výzkum vychází z primárních dat získaných na základě přímého dotazování aktivních Business Angel investorů. Zjišťovány jsou charakteristiky Business Angel investorů a jejich přístupy k hodnocení a monitoringu investičních projektů. Business Angel investoři byli také dotazováni, jak vnímají podmínky vnějšího prostředí. Témata a otázky v rozhovorech vyplývaly z široké rešerše odborné literatury věnující se dané oblasti. Na základě výsledků dotazování byl zpracován eliminační model zachycující preference jednotlivých Business Angel investorů. Výstupem modelu je určení pravděpodobnosti, že projekt usilující o financování ze strany Business Angel investorů nebude odmítnut bez hlubšího zkoumání. Objasnění mechanismu rozhodování Business Angel investorů a návrh eliminačního modelu jsou přínosem jak pro rozvoj ekonomické teorie tak i podnikové praxe. Model představuje inovativní nástroj pro podnikatele usilující o financování neinstitucionalizovaným soukromým kapitálem, jak nastavit parametry svých projektů, aby zvýšili pravděpodobnost, že Business Angel investor projekt podrobí procesu due diligence, tedy procesu podrobného zjišťování informací, které jsou nezbytné pro konečné investiční rozhodnutí.
This Ph.D. thesis examines characteristics of Business Angel investors in the Czech Republic and their attitudes to evaluation of investment projects. The research is based on primary data obtained by interviewing active Business Angel investors operating in the Czech Republic. The characteristics of Business Angel investors and their attitudes in investment decision making and subsequent monitoring of investments are analysed. Business Angel investors were also asked how they perceive external environment. The topics and questions listed in the interviews result from a systematic literature review. Based on the results of the interviews, an elimination model was developed to capture the preferences of individual Business Angel investors. The model represents a tool supporting entrepreneurs while determining the probability that their project will not be rejected without a deeper examination. Therefore, the model supports entrepreneurs to set the parameters of their projects to increase the likelihood that a Business Angel investor will undergo a detailed due diligence process.
Description
Citation
SKALICKÁ, M. ROLE NEINSTITUCIONALIZOVANÉHO SOUKROMÉHO KAPITÁLU V PODMÍNKÁCH NOVĚ ZAKLÁDANÝCH PODNIKŮ A JEJICH ROZVOJOVÝCH FÁZÍ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2018.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Podnikové finance
Comittee
prof. Ing. Alena Kocmanová, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Vojtěch Bartoš, Ph.D. (člen) doc. Ing. Radek Doskočil, Ph.D., MSc (člen) prof. Ing. Petr Dostál, CSc. (člen) doc. Ing. Zdeňka Konečná, Ph.D. (člen) prof. Ing. Vojtěch Koráb, Dr., MBA (člen) doc. Ing. Marcela Kožená, Ph.D. (člen) prof. Ing. Iva Živělová, CSc. (člen)
Date of acceptance
2018-11-30
Defence
Doktorandka odpověděla na dotazy oponentů: - Ve své práci uvádíte, že nejvyšší pravděpodobnost nevyřazení projektů ze strany Business Angel investorů mají start-up podniky v odvětví IT, telekomunikace a služby. Čím byste tuto skutečnost vysvětlila? - Jak byste velmi stručně charakterizovala „ideální“ start-up projekt z hlediska Business Angels investorů? - Které hospodářské výkazy uváděné na s. 77 má autorka na mysli? Jsou to účetní výkazy? - Podstatou stanovení míry pravděpodobnosti, že bude Business Angel investor investovat do určitého projektu, je násobení předpokládané míry akceptace jednotlivých vlastností projektu ze strany Business Angel investora, což je uvedeno na modelovém příkladu (s. 146 a 147). Jakým způsobem byla stanovena míra akceptace v tomto příkladu (tab. 76)? - Bude jednotlivý investor schopen navržený model využít? Má autorka představu, jakým způsobem získá potenciální investor informace o navrženém postupu hodnocení? Bude mít k dispozici celý katalog eliminačních kritérií (tab. 74), aby si vybral kritéria pro něho důležitá? - Autorka uvádí, že výsledky mohou být využity i pro návrhy hospodářsko-politických opatření pro podporu činnosti soukromých investorů v České republice. Která opatření by autorka např. navrhovala? - Proč nebyla provedena verifikace modelu na vícero případových studií? - Jaké je % zkoumaných 31 Business Angels k celkovému počtu? - Je uvažován dynamický model? - Jak bude model využíván případnými zájemci?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO