Výběr vhodných bioindikátorů pro stanovení reziduí xenobiotik

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstract
Bioindikátory jsou organismy, které můžeme použít k hodnocení kontaminace terestrického i vodního ekosystému xenobiotiky. Tato práce se zabývá především bioindikátory rostlinného a živočišného původu, které jsou schopny identifikovat a kvantifikovat kontaminaci persistentními organickými polutanty a jejich rezidui. Tato xenobiotika pochází z lidské činnosti, většinou ze spotřebního a automobilového průmyslu, nešetrného zemědělství. Díky jejich neuváženému používání a nakládání s odpady, které jsou jimi kontaminovány, dochází k zamoření ekosystémů a k přetrvávání perzistentních polutantů formou reziduí po dlouhá desetiletí. Pomocí bioindikátorů můžeme nalézt zdroj znečištění a posoudit rozsah kontaminace, můžeme pozorovat její vývoj a biologický účinek na organismy, které se v kontaminované oblasti vyskytují. V této práci je věnována pozornost zejména polychlorovaným bifenylům (PCB), polyaromatickým uhlovodíkům (PAH), organochlorovaným pesticidům (OCP), polybromovaným difenyletherům (PBDE) a PCCDs/Fs, účinkům kontaminantů na zdraví a jejich rozšíření v našich zeměpisných šířkách, zejména ve starých zátěžích.
Bio-indicators are organisms, which we can use to evaluate contamination of terestrial and aquatic ecosystems by xenobiotics. This thesis deals above all with bio-indicators of vegetal and animal origin, which are capable to identify and quantify persistent organic pollutants and its residual contamination. This xenobiotics comes from human activities, most by consumer and automotive industry, inconsiderate agriculture. Thanks to its unpremeditated application and waste disposal, which are contaminated with them, ecosystems are infested and persistent organic pollutant‘s residuals are persisting for decades. By the help of bio-indicators we can find the source of contamination and size up its seriousness, we can observe its development and biological effect on organisms, which live in contaminated areas. In this thesis attention is given especially to polychlorinated bifenyls (PCB), polyaromatic hydrocarbons (PAH), organochlorinated pesticides (OPC). polybrominated difenylethers (PBDE) and PCCDs/Fs, its influence on the health and its distribution in our surroundings, especially in waste dumps and forgotten pollutants sources.
Description
Citation
MUSIL, J. Výběr vhodných bioindikátorů pro stanovení reziduí xenobiotik [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2010.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Chemie a technologie ochrany životního prostředí
Comittee
prof. RNDr. Milada Vávrová, CSc. (předseda) prof. Ing. Josef Čáslavský, CSc. (místopředseda) prof. RNDr. Zdeněk Friedl, CSc. (člen) doc. RNDr. Josef Novosad, CSc. (člen) Ing. Václav Mergl, CSc. (člen)
Date of acceptance
2010-06-22
Defence
Student prezentoval výsledky své bakalářské práce. Komise vyslechla posudky vedoucího a oponenta, poté se student vyjádřil k připomínkám, dotazům a po diskuzi následovalo hodnocení.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO