Moderní trendy v třískovém obrábění - soustružení, frézování a vrtání

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
D
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství
Abstract
Třískové obrábění podléhá celkem pevné historické tradici. První inovace v obrábění byly provedeny v daleké minulosti a další modifikace a úpravy se zaváděly poměrně nepravidelně. Až po průmyslové revoluci a potažmo v druhé polovině dvacátého století nastoupily do pole obrábění samochodné a programovatelné stroje, které umožnily zaměřit pozornost techniků na potenciál inovací v obrábění jako takovém. Cílem této diplomové práce je stručnou formou charakterizovat nejzajímavější moderní trendy v posledních několika letech a sjednotit je do elektronické databáze, která bude součástí této práce. Pozornost je věnována inovacím v technologii třískového obrábění celkově a poté jednotlivě pro soustružení, frézování a vrtání. Práce obsahuje diskuzi o ekonomickém aspektu aplikace moderních trendů v obrábění.
Chip machining has strong historical foundation. First innovations in machining were created long ago and next Innovations appeared sporadically. The Industrial revolution and then the second half of 20th Century meant start of self–driven, programmable machines used in machining. This led interest of engineers to machining process itself. The aim of this Diploma thesis is to characterize most interesting modern trends from last few years and unite them in electronical database which will be included in this thesis. Main attention is aimed for innovations in chip machining in general and also in specific branches – turning, milling and drilling. Thesis also includes discussion about economical aspect of application of modern trends in chip machining.
Description
Citation
MORAVČIK, J. Moderní trendy v třískovém obrábění - soustružení, frézování a vrtání [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Strojírenská technologie a průmyslový management
Comittee
doc. Ing. Jozef Majerík, Ph.D. (předseda) Ing. Jaroslav Jambor, Ph.D. (místopředseda) Ing. Miroslav Frost (člen) Ing. Tomáš Heralecký, Ph.D. (člen) Ing. Jiří Bejtkovský, Ph.D. (člen) Ing. Janka Vydrová, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2019-06-20
Defence
Diplomant seznámil komisi s obsahem a výsledky své diplomové práce a zodpověděl otázky vedoucího, oponenta a dalších členů komise: V průběhu obhajoby byly zodpovězeny následující doplňující otázky: 1. Mohl by jste vysvětlit strukturu nákladů na str. 68? 2. Jak lze dosánout zvýšení hodnoty „material remove rate“? 3. Můžete popsat průběch fixních nákladů? Otázky členů komise byly zodpovězeny.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO