Detekce anomálií na základě stavu RQA systému

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Cílem práce je navržení a implementace modelu strojového učení pro detekci anomálií v systému RQA firmy Y Soft. Vzhledem k architektuře mikroslužeb se anomálií rozumí opakovaně nezvyklá délka zpracování požadavků jednotlivými službami nebo výrazně odlišná chybovost. Práce popisuje aktuální způsob sběru dat v systému a řeší otázku, jaká data vypovídají o jeho stavu. Navrhuje vhodný formát ukládání těchto dat pro jejich následnou analýzu. Dále představuje algoritmy běžně používané k řešení problému detekce anomálií. V rámci práce je proveden návrh a implementace detekce anomálií s využitím shlukové analýzy a statistických metod. Na závěr je vyhodnocena kvalita detekce a dosažené výsledky.
The aim of the theses is to design and implement a machine learning model for anomaly detection in Y Soft's RQA system. Owing to the microservice architecture, an anomaly is considered to be a recurring occurrence of outliers in durations of service requests or a considerable variance in error rate. The thesis outlines the current data collection process in the system and defines what kind of data describe the state of the system. It devises a suitable format of data storage for its subsequent analysis. It presents algorithms commonly used to solve anomaly detection problems. The anomaly detection is designed and implemented using cluster analysis and statistical methods. Finally, the thesis evaluates the quality of the detection and the achieved results.
Description
Citation
LORENC, J. Detekce anomálií na základě stavu RQA systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační technologie
Comittee
doc. Dr. Ing. Dušan Kolář (předseda) doc. Dr. Ing. Otto Fučík (místopředseda) Ing. Ivana Burgetová, Ph.D. (člen) Ing. Martin Hrubý, Ph.D. (člen) Ing. Michal Španěl, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2021-06-18
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných (smysl či uplatnění realizačního výstupu, požadavků na mikroslužby, příkladu anomálního toku požadavků). Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm A - výborně . Otázky u obhajoby: - Může nastat, že některé hodnoty v datech z reálného systému, nutné pro detekci, mohou v datech chybět? Pokud ano, jak jsou tato data klasifikována? - Může v části zabývající se chybovostí požadavků nastat případ, že v daném testovaném rozsahu bude oproti referenčnímu stavu naprosto minimální počet chyb? Bude se v takovémto případě jednat také o anomálii?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO