Detekce anomálií v chování davu ve video-datech z dronu

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
V posledních letech dochází k rychlému rozvoji využití dronů v mnoha odvětvích. Své uplatnění nachází i v oblasti národních bezpečnostních složek. Cílem této práce je návrh a implementace nástroje provádějícího analýzu davových scén snímaných dronem. Tento nástroj zajišťuje včasnou identifikaci podezřelého chování osob a usnadňuje jeho lokalizaci. Mezi hlavní přínos patří návrh vhodného algoritmu stabilizace videa umožňující stabilizaci drobných záchvěvů, ale i zpětné dohledání ztracené scény. Dále byly navrženy dva detektory anomálie odlišující se ve způsobu extrakce příznakového vektoru a modelování pozadí. Ve srovnání s nejlepšími přístupy současnosti dosahují srovnatelných výsledků, ale zároveň přináší výhodu v podobě možnosti zpracování on-line dat.
There have been lots of new drone applications in recent years. Drones are also often used in the field of national security forces. The aim of this work is to design and implement a tool intended for crowd behavior analysis in drone videodata. This tool ensures identification of suspicious behavior of persons and facilitates its localization. The main benefits include the design of a suitable video stabilization algorithm to stabilize small jitters, as well as trace back of the lost scene. Furthermore, two anomaly detectors were proposed, differing in the method of feature vector extraction and background modeling. Compared to the state of the art approaches, they achieved comparable results, but at the same time they brought the possibility of online data processing.
Description
Citation
BAŽOUT, D. Detekce anomálií v chování davu ve video-datech z dronu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Počítačové vidění
Comittee
doc. Dr. Ing. Jan Černocký (předseda) prof. Ing. Adam Herout, Ph.D. (místopředseda) Ing. David Bařina, Ph.D. (člen) Ing. Vítězslav Beran, Ph.D. (člen) Ing. Ondřej Lengál, Ph.D. (člen) prof. Dr. Ing. Pavel Zemčík (člen)
Date of acceptance
2021-06-24
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm B. Otázky u obhajoby: Kapitola 5.3 naznačuje, že komunikace s výpočetním modulem se děje přes socket, s návrhem vlastního (binárního?) protokolu. Nebylo by vhodnější použít nějaký standardní protokol založený na zprávách, třeba REST API, nebo komunikaci přes fronty jako RabbitMQ, Celery nebo jiné? Z obr. 3.3 a z popisu dále se může zdát, že transformační matice se postupně akumulují se zpracováním dalších a dalších snímků. Tím se ale akumuluje i chyba - nebylo by vhodnější použít robustnější reprezentaci, třeba translační vektor a reprezentaci rotace (třeba kvaternionem)? Dokážete metodě poskytnout informace o tom, co je v daném prostředí abnormální? Jak definujete detekci anomálie?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO