Integrované řešení diagnostiky výrobního zařízení v energetice České republiky

Abstract
Disertační práce se zabývá diagnostikou hlavního výrobního zařízení v české energetice se zaměřením na její integrující roli v procesu získávání, ukládání a zpracování informací pro účely hodnocení technického stavu provozovaných zařízení a záměru řídit životnost těchto zařízení. Je rozdělena na dvě části, a to na část teoretickou a část praktickou. Teoretická část obsahuje závěry šetření potřeb zainteresovaných pracovníků v oblasti diagnostiky, údržby a expertního posouzení technického stavu zařízení. Formulace těchto závěrů je výsledkem provedené analýzy současného stavu ("as - is" analýza) provádění diagnostiky zařízení, která jsou v technologických celcích jaderné i klasické energetiky provozována. Sledovaná zařízení jsou z oblasti elektro, strojní, ocelových a stavebních konstrukcí, měřidel a vibrodiagnostiky. Z výsledků analýzy jsou sestaveny procesní diagramy pro řešení dílčích úloh. V analýze navrženého zpracování dané problematiky ("should - be" analýza) je zpracován návrh principiálního schéma datového modelu pro sw řešení a návrh datových toků z jednotlivých datových zdrojů. Navazující částí je návrh aplikační vrstvy, která obsahuje podrobný popis významných funkčností. Následuje popis důležitých činností a postupů, které jsou nutné pro hodnocení technického stavu zařízení. Praktická část se zabývá implementací sw produktu LTO suite do prostředí energetiky České republiky, konkrétně v ČEZ, a.s.. Funkčnost LTO suite je v této části disertační práce demonstrována formou obrazovek snímaných v jednotlivých modulech LTO suite, které pracují nad reálnými daty. Začíná úvodní obrazovkou pro konfiguraci zobrazovaných dat, pokračuje přes ukázku registru zařízení, plánování, zpracování a ukládání informací z diagnostické činnosti až po modul integračně - analytické vrstvy, který je určen pro hodnocení technického stavu zařízení k zadanému datu s výstupem do reportingu. Součástí disertační práce jsou kapitoly "Cíle práce" a "Závěr". Nejdůležitější kapitolou je "Přínos práce", která v soupisu obsahuje původní výsledky práce a také výsledky použitelné i mimo oblast energetiky.
This dissertation thesis is concerned with the diagnostics of the main production facilities in Czech power engineering with a focus on its integrating role in the process of gaining, saving and processing information for the purpose of evaluating the technical state of the operated facilities and the plan to manage their lifetime. It is divided into two parts, theoretical and practical. The theoretical part presents the conclusions of examination of the needs of involved workers in the areas of diagnostics, maintenance and expert assessment of technical state of equipment. These conclusions were formulated based on the completed analysis of the current status ("as - is" analysis) of performing diagnostics of systems operated in the technological units of both nuclear and classical power engineering. The monitored equipment involves electrical installations and machinery, steel and building constructions, measuring instruments and vibrodiagnostics. Based on the analysis results, process diagrams are created for the solution of partial tasks. The analysis of the proposed solution for problems in question ("should - be" analysis) includes a design of the fundamental scheme of the data model for a software solution and a design of data flows from the individual data sources. The following part presents an application layer which includes a detailed description of major functionalities. Further, important activities and procedures are described that are necessary to evaluate the technical state of equipment. The practical part deals with the implementation of the LTO suite software product in the environment of power engineering in Czech Republic, specifically within ČEZ, a.s.. The LTO suite functionality is demonstrated in this part of the thesis by screens recorded within the LTO suite individual modules, which work above the actual data. It starts with the initial screen for configuration of displayed data, continues to present examples of the equipment register, planning, processing and saving of information collected through the diagnostic activities over to the module of integration – analytical layer, which is designed for evaluation of the technical state of equipment at the entered date with a reporting output. The thesis also includes the chapters on "Aims of the Study" and "Conclusion". The key chapter presents the "Benefits of the Study", whose overview describes the original results of the research as well as those applicable also outside the power engineering area.
Description
Citation
CVEŠPR, P. Integrované řešení diagnostiky výrobního zařízení v energetice České republiky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Konstrukční a procesní inženýrství
Comittee
prof. Ing. Zdeněk Kolíbal, CSc. (předseda) Ing. Radek Szabó, Ph.D. (člen) Ing. Petr Kratochvíl, Ph.D. (člen) doc. Ing. Radek Knoflíček, Dr. (člen) doc. RNDr. Zdeněk Karpíšek, CSc. (člen)
Date of acceptance
2013-06-26
Defence
DDP je podle oponentů po věcné i formální stránce vypracována na velmi dobré úrovni a je příspěvkem ke snahám řešit komplexně danou problematiku. Disertant při jejím zpracování vychází důsledně ze stavu řešené problematiky v ČR i v zahraničí. Výsledky práce disertant publikoval na několika konferencích a i v časopisech, z nichž je možno zvláště ocenit 5 publikací v časopise ELEKTROREVUE, který je zařazen v celostátním seznamu recenzovaných časopisů. Původní výsledky uvedené v DP jsou přínosné pro energetickou praxi a jsou již všechny v současné době zavedeny a plně využity ve spol. ČEZ, a.s. - divize "Výroba".
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO