Vliv zinečnatanových iontů na kladnou hmotu Ni-Zn akumulátorů

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Diplomová práce se zabývá problematikou vylučování zinečnatanových iontů na kladné elektrodě nikl-zinkových akumulátorů. Cílem práce bylo změřit impedanční charakteristiky kladné elektrody v různých stavech vybití a pozorovat vliv ZnO na změny impedančních spekter. Teoretická část je zaměřena na hydroxid nikelnatý jako hmotu pro konstrukci kladných elektrod a jeho chování při cyklování v elektrolytu. Experimentální část podrobně popisuje výrobu elektrodového systému a přípravu elektrolytů s různým stupněm nasycení oxidem zinečnatým. Cely byly galvanostaticky cyklovány a proměřeny metodou impedanční spektroskopie. Naměřené křivky impedančního spektra byly simulovány náhradními obvody pro lepší pochopení probíhajících dějů.
This thesis deals with the establishment of zinc ions at the positive electrode of nickel-zinc batteries. The aim of the study was to measure the impedance characteristics of the positive electrode in various states of charge and observing the effect of ZnO on the changes of impedance spectra. The theoretical part is focused on nickel hydroxide as a construction material for positive electrode and its behavior during cycling in the electrolyte. The experimental part describes in detail the manufacture of the electrode system and the preparation of electrolytes with different degrees of saturation with zinc oxide. The cells were cycled and measured using impedance spectroscopy. The measured impedance curves were simulated with equivalent circuits for a better understanding of the ongoing processes.
Description
Citation
KARÁSEK, S. Vliv zinečnatanových iontů na kladnou hmotu Ni-Zn akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Elektrotechnická výroba a management
Comittee
prof. Ing. Jiří Kazelle, CSc. (předseda) doc. Ing. Marie Sedlaříková, CSc. (místopředseda) Ing. Ivana Groligová, CSc. (člen) Ing. Zdenka Rozsívalová (člen) Ing. Miroslav Zatloukal (člen)
Date of acceptance
2013-06-12
Defence
Diplomant seznámil státní zkušební komisi s cíli a řešením své diplomové práce a zodpověděl otázky a připomínky oponenta. Otázky u obhajoby: Uvádíte dva procesy probíhající na zinkové elektrodě, primární a sekundární, z jakého důvodu se primární proces považuje za "zastaralý"? Jste si jistý, že PTFE zlepšuje smáčivost zrn? Můžete podrobně popsat a objasnit jednotlivé prvky v náhradním obvodu? Proč je druhé plato získané při měření EIS negativní výsledek? Je pravda že ZnO zlepšuje vodivost? Jaké jsou hlavní nevýhody Ni-Zn akumulátoru? Byl by přínos cyklovat akumulátor jen v režimu mělkého vybíjení? Co bylo očekáváno od měřeni EQCM? Jaké poznatky by toto měření přineslo?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO