Optická síť FTTH

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Cílem bakalářské práce „Optická síť FTTH“ je teoretický a praktický rozbor problematiky optických přístupových sítí s ohledem na současné a perspektivní trendy ve výstavbě a provozu těchto sítí. Pro přehlednost problematiky je práce členěna do šesti tematických oddílů. Prvních pět kapitol pojednává o optických přístupových sítí v teoretické rovině s nádechem praktických poznatků v rámci akademické analýzy. První kapitola analyzuje obecnou koncepci sítí FTTH a definuje důvody jejich vzniku. Druhé tematická kapitola specifikuje jednotlivé topologie realizované v optických přístupových sítí FTTH, jejich výhody a nevýhody s ohledem na současné a budoucí přenosové kapacity a ekonomicko-konkurenční potenciál sítě. Dále je definováno principiální rozdělen¬í optických sítí na aktivní a pasivní s definicí jednotlivých síťových architektur, komunikačních modelů a protokolů. Jednotlivé architektury jsou vyhodnoceny pro vhodnost nasazení v sítích FTTH. Třetí a čtvrtá tematická kapitola seznámí čtenáře s pasivní a aktivní infrastrukturou přístupových sítí FTTH. Pasivní infrastruktura rozebírá technologie výstavby používané v minulých desetiletích i nejmodernější technologii mikrotrubičkování, která se v této koncepci sítí prosadila. Pátá tematická kapitola definuje služby Triple Play a důvody nasazení těchto služeb právě na optických sítích. Poslední šestá kapitola je klíčovým prvkem této práce. Výsledky a poznatky nabyté v předcházejících kapitolách aplikuje na reálný model sítě. Je definována fiktivní obec „Fektákov“, pro kterou jsou vytvořeny 3 případové studie tvořící technické a ekonomické podklady pro realizaci reálné přístupové sítě FTTH. To umožňuje porovnat současné moderní způsoby realizace sítové infrastruktury včetně distribučního centra a koncových účastnických zařízení. Z výsledků těchto tří případových studií jsou vyvozeny závěry, které vyzdvihují přednosti i nedostatky těchto síťových architektur a zároveň naznačují kvalitu a spolehlivost těchto sítí a předpokládanou další perspektivu vývoje. Závěr práce tvoří zhodnocení všech získaných poznatků a je odrazem pohledu autora na současný a předpokládaný budoucí vývoj v oblasti optických přístupových sítí vedoucí svá optická vlákna až do domů či bytů všech domácností.
The bachelor's thesis „Optical Network FTTH“ is a theoretical and practical analysis of problems of optical access networks with respect to current and prospective trends in the construction and operation of these networks. For the clearness of thesis done divided into 6 chapters. The first five chapters deal with the optical access networks at a theoretical level with a touch of practical knowledge in the academic analysis. The first chapter deals with general concepts networks FTTH and defines the reasons for their occurrence. The second thematic chapter specifies an individual topology implemented in optical networks FTTH, their advantages and disadvantages with respect to transfer capacity and the economic-competitive potential of the network. It is defined by a principled division of optical networks in the active and passive with the definition of network architectures, communication models and protocols. The individual architectures are evaluated for suitability in the deployment of networks FTTH. The third and fourth thematic chapters inform readers with the passive and active access network FTTH infrastructure. Passive infrastructure examines the method of construction used in the past decades and the latest technology microtubing that this networks concept prevailed. The fifth thematic chapter provides Triple Play services and reasons for using these services just for FTTH optical networks. The sixth chapter is a crucial element in this thesis. Results and knowledge acquired in previous chapters is applied to real network model. It is defined by imaginary the village "Fektákov" for which they are created by three case studies covering technical and economic documentation for the realization of a real access FTTH network. This allows compare the modern ways of realization network infrastructure, including central office and subscriber terminal equipment. The results of these three case studies, conclusions are drawn that highlight the strengths and weaknesses of these architectures and also suggest the quality and reliability of these networks and the expected future prospects of development. Conclusion of the thesis is an evaluation of all evidence obtained in this work reflects the author's view on current and expected future developments in optical access networks leading its optical fiber to homes or apartments of all households.
Description
Citation
HORNÍČEK, L. Optická síť FTTH [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Teleinformatika
Comittee
prof. Ing. Miloslav Filka, CSc. (předseda) Ing. Miroslav Balík, Ph.D. (místopředseda) Ing. Radim Číž, Ph.D. (člen) Ing. Ľuboš Nagy, Ph.D. (člen) Ing. Jan Grepl (člen) Ing. Vladimír Tejkal (člen) Ing. Pavel Reichert (člen)
Date of acceptance
2011-06-14
Defence
V kapitole 5.1 se uvádí, že ČR obsadila 7. pozici v žebříčku zemí s nejrychlejším připojením k internetu. Seznamte komisi se zdrojem, ze kterého je tato informace převzata. V práci je nutné tyto zdroje uvádět. Odpověď: Statistiky Royal Pington
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO