Algoritmy pro vyhledání nejdelšího shodného prefixu

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Táto práce je zaměřená na algoritmy pro vyhledávání nejdelšího shodného prefixu (LPM), což je klíčová operace při směrování a klasifikaci paketů v sítích TCP/IP. Spolu s potřebnou teorií je věnován prostor zhodnocení běžně používaných algoritmů s důrazem na jejich rychlost a paměťovou efektivitu. Zaměření se pak orientuje na síte IPv6, jejich typické množiny prefixů a porovnávání vhodných algoritmů. Pak je pro vybraný algoritmus navržena optimalizace a je provedena její implementace v programovacím jazyce Python.
This thesis focuses on algorithms for longest prefix match (LPM), which is the key operation in packet classification and routing in TCP/IP networks. A space for analysis of commonly used algorithms with emphasis on their speed and memory efficiency is dedicated along with necessary theory. Focus is then oriented on IPv6 networks, their typical prefix sets and comparison of suitable algorithms. Afterwards, the optimization for selected algorithm is suggested and implemented in programming language Python.
Description
Citation
KOVÁČIK, M. Algoritmy pro vyhledání nejdelšího shodného prefixu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2012.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Management a informační technologie
Comittee
prof. Dr. Ing. Pavel Zemčík (předseda) prof. RNDr. Milan Češka, CSc. (místopředseda) Ing. Vítězslav Beran, Ph.D. (člen) doc. Ing. Peter Chudý, Ph.D., MBA (člen) Ing. Šárka Květoňová, Ph.D. (člen) Ing. Jiří Luňáček, Ph.D., MBA (člen)
Date of acceptance
2012-06-21
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se pak seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázku oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm " B ". Otázky u obhajoby: Vysvětlete, čím je dán rozdíl v paměťové náročnosti mezi vámi navrženým algoritmem a algoritmem Hash-Tree Bitmap? Uvažoval jste, jak by mohla vypadat hardwarová realizace Vámi navrženého algoritmu?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO